Darja Popolitova uus näitus võtab ette ksenofoobia, seksismi ja eakate üksinduse

Darja Popolitova. Ekraanitõmmis videotööst „Kuidas saada üksindusest lahti“.
Darja Popolitova. Ekraanitõmmis videotööst „Kuidas saada üksindusest lahti“. Autor/allikas: pressimaterjalid

Ehtekunstnik Darja Popolitova avab esmaspäeval, 29. juunil projektiruumis Vent Space isikunäituse "Maagiline leviala". Kolm videoteost ja installatsioon loovad fiktiivse maailma, kus nõid Seraphita pakub lahendusi Eesti ühiskondlikele probleemidele, nagu ksenofoobia, seksism ja eakate üksindus.

Darja Popolitova Eesti Kunstiakadeemia doktoriõpingute uurimuse eesmärk on mõista, kuidas saab mõjutada vaatajat läbi video, mis edastab taktiilset interaktsiooni ehetega. Näituse ettevalmistamise ajal inspireerisid Darjat maagide ja spiritualistide YouTube'is leiduvad videod.

"Samuti analüüsisin selliseid probleeme, mida saaksin mina oma kujuteldavas Youtube'i kanalis maagia abil lahendada. Lähenesin enda kogemusest milleniaali, venekeelse ja naisena olemisest Eestis. Toetasin oma maagilisi kavatsusi statistikaga, mille leidsin ametlikest uuringutest," selgitas Popolitova.

Darja näituse alus on statistika uuringutest, nagu Eesti ühiskonna integratsiooni monitooring 2017, Euroopa tervise, vananemise ja tööjätu uuring 2013–2015 ning soolise võrdõiguslikkuse monitooring 2016. Kunstnik sai teada, et vaid natuke üle 10 protsendi teisest rahvusest elanikest suhtleb igapäevaselt eestikeelsete inimeste ja alla 10 protsendi eestlastest suhtleb igapäevaselt venekeelsete või teiste rahvuste esindajatega. Samuti leiab enamik Eestis elavaid inimesi, et tüdrukuid ja poisse tuleb kasvatada erinevalt. Näiteks arvab 50 protsenti 15–19aastastest vastajatest, et tüdrukute puhul tuleb kõige olulisema oskusena arendada söögitegemist. Lisaks ei olnud Eesti hiljutise uuringu koguvalimis 74 protsendil eakatest ühtegi teist lähedast inimest, kellega oma muredest ja rõõmudest rääkida.

Näitusel "Maagiline leviala" loovad kolm videoteost ja installatsioon nõid Seraphita fiktiivse maailma. Seraphita pakub lahendada Eesti ühiskonna probleeme nn maagia abil. Konna naha ja juurte asemel viib ta läbi rituaale seksismist ja homofoobiast vabanemiseks, kasutades aga ehteid. Need taktiilsed ja performatiivsed tegevused annavad võimaluse fantaseerida alternatiivse oleviku üle: kuidas tunda end aktsepteerituna, leida head tööd ja sõpru homofoobses, ksenofoobses ning vananevas ühiskonnas.

Darja Popolitova on sündinud 1989. aastal Sillamäel, elab ja töötab Tallinnas ning on doktorant Eesti kunstiakadeemias. Oma töödes kasutab ta ehteid, digitaalseid tehnikaid ning videomeediumit. Viimasel ajal on Popolitova osalenud näitustel Arnhem Muuseumis Hollandis (2020), kunsti- ja disainimuuseumis New Yorgis (2019), galeriis Kunstnerforbundet Oslos (2018). Popolitovat esindavad galeriid Marzee Nijmegenis, Beyond Antverpenis, Door Mariaheides. Tema tööd asuvad Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseumis, Arnhemi muuseumis ja ka erakogudes. Tema loomingut on tunnustatud 2018. aastal kultuuriministeeriumi ja Adamson-Ericu stipendiumitega. Samuti pälvis ta 2015. aastal stipendiumi Noor Ehe.

Näitus on tehtud koostöös Ando Naulaineni (video), Andres Nõlvaku (helikujundus) ning Johanna Ruukholmiga (graafiline kujundus). Näitust saab külastada 29. juunist 11. juulini 2020, iga päev kl 10–17. Vent Space asub aadressil Vabaduse väljak 6/8, Tallinn (sissepääs Kunstihoone sisehoovist).

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: