Margus Kappel: pilliõpe oli minu jaoks vihastav protsess

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Margus Kappel 1971. aastal Nõmme laste muusikakooli lõpetamisel Autor/allikas: Margus Kappeli erakogu

Vikerraadio uue saatesarja esimeses osas "Heli nälg" oli külas klahvpillimängija Margus Kappel, kes rääkis oma lapsepõlvest, klaveriõpingutest ning ansamblitest Ruja ja Rock Hotel.

Klaverimängu õppimisega alustas muusik viie aastaselt. "Vanemad panid mind klaverit õppima ning pilliõpe oli minu jaoks vihastav protsess. Teised lapsed pidasid pidu, aga mina pidin pilli õppima. Seetõttu tekkis mul vastumeelsus ning harjutasin nii vähe kui võimalik," kirjeldas ta klaveriõpingute algusaegu ja lisas, et selleks, et seda protsessi nautida, tuleb algusest peale leida see miski, mis sulle sobib.

Oma esimese bändiga alustas muusik 1970. aastal. "Bändiproovidega alustasime Laagri Sovhoosi klubis," rääkis ta ja lisas, et tol ajal oli klahvpillimängijatel keerulisem kui kitarrimängijatel, sest korralikke oreleid ei olnud.

Ansambel Ruja oli kollektiiv, kus Kappel rohkem esile kerkis ja tänu millele hakkas tema muusikukarjäär kiiremini arenema. "Rujasse läksin alguses Rein Rannapi asendajaks," meenutas ta.

Ansabel Ruja aegu on üldiselt kombeks jaotada seal mänginud klahvpillimängijate vahetumise järgi. Nii jaguneb Ruja nelja perioodi. Esimeseks klahvpillimängijaks oli Rein Rannap, siis Margus Kappel, siis jälle Rannap ning viimasena Igor Garšnek. "See on pikaealiste bändide viga. Ajapikku käib nendest läbi palju muusikuid ja nad kõik toovad endaga kaasa ka mingeid muutuseid," tõdes Kappel.

"Ruja ei teinud tantsumuusikat, mis tol ajal populaarne oli. Me tegime kontsertmuusikat ning mängisime etendustes. Näiteks tegime kaasa "Kuidas kuningas kuu peale kippus" etendustes," ütles ta ja lisas, et koos Rujaga õnnestus tal ka esimest korda välismaal käia. "Käisime Poolas ning seal võeti meid väga hästi vastu."

Esinemiste pealt raha teenimisel kehtis tol ajal punktide süsteem. "Mida rohkem punkte said, seda rohkem teenisid. Minu mäletamist mööda ei teeninud me suurt midagi, sest kõik mille saime, investeerisime kohe uuesti tehnikasse."

Nii sai ostetud ka esimene süntesaator. "Olin Rock Hotelis mänginud juba 10. aastat ning käisime esinemas ka Soomes. Seal teenitud raha eest sain endale süntesaatori lubada," meenutas muusik.

Muusiku karjääri kõrvalt on Kappel teinud ka teisi töid. "Olen olnud pedagoog ning töötanud ka televisioonis. Ka praegu töötan pedagoogina ning ära pole plaanis minna."

Toimetaja: Laura Pärnpuu

Allikas: "Heli nälg"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: