Ajalookirjanduse aastapreemia pälvis Toomas Karjahärmi teos

Parima eestikeelse ajalooraamatu valimine 2019. aastal.
Parima eestikeelse ajalooraamatu valimine 2019. aastal. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

2021. aasta parim ajalooteos kuulutati välja 17. juunil Tartu laulupeomuuseumis. Kolmeliikmeline ekspertkomisjon valis võitjaks Toomas Karjahärmi raamatu "Vene impeeriumi parlament ja Baltikum 1906–1917."

Ajalookirjanduse aastapreemiale oli esitatud 17 eelmise aasta jooksul ilmunud ajalooraamatut – artiklikogumikud, allikapublikatsioonid, monograafiad ja teemakokkuvõtted ning komisjoni sõnul oli valiku tegemine tavapäraselt keeruline.

"Lõpuks jäi sõelale teos, mille laiem teema on saatnud autorit tema teadustöös aastakümnete vältel, mis on settinud, kuid suudab nii varasemat kui ka tänapäevast rahvusvahelist teaduskirjandust sünteesides täita korraga tühimikku ja olla ka väärikaks kokkuvõtteks," põhjendas komisjon otsust.

Hindamiskomisjoni kuulusid tänavu TÜ ajaloo ja arheoloogia instituudi programmijuht Janet Laidla, Eesti Sõjamuuseumi – kindral Laidoneri muuseumi vanemteadur Mari-Leen Tammela ja Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Ivo Juurvee. 

Ajalookirjanduse aastapreemia eesmärk on tunnustada paremate ajalooraamatute autoreid, hinnata ajalookirjanduse hetkeseisu ning tõsta avalikkuse huvi ajaloo ja ajaloolaste töö vastu. Aastapreemia kandidaadiks võib esitada kõiki eelneva kalendriaasta jooksul ilmunud eestikeelseid ajalooalaseid originaalkäsitlusi. 

Toimetaja: Maiken Tiits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: