Algas registreerimine 2025. aasta laulu- ja tantsupeole
Alates 11. septembrist saavad end kirja panna kõik kollektiivid, kes soovivad osa võtta 2025. aasta laulu- ja tantsupeost ning rahvamuusikapeost. Registreerumine kestab kuni 15. oktoobrini.
Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse juhataja Margus Toomla rõhutas, et eriti tasuks registreerumisega kiirustada uutel kollektiividel, kes varem ei ole laulu- ja tantsupeol osalenud.
"Kuna toetuse taotlemise eelduseks on osalemine laulu- ja tantsupeo protsessis, tuleks uutel kollektiividel end kirja panna kindlasti enne 30. septembrit, mil toetusprogrammi taotluste vastuvõtt lõpeb, sest ainult nii on ka uutel tulijatel võimalik taotleda toetust, mida saab kasutada näiteks nootide või tantsukirjelduste soetamiseks," selgitas Toomla.
XXVIII laulupeo kunstilise juhi Heli Jürgensoni sõnul olid üldlaulupeo kava koostamise aluseks kolm olulist märksõna: murded, murdumine ja aeg. Esimese päeva kava iseloomustab Heli sõnadega "hästi tasakaalus". Repertuaar on kunstilise juhi sõnul üles ehitatud selliselt, et kõik murdepiirkonnad oleksid esindatud. Teise päeva kavas olevad laulud räägivad laulmise jõust ja väest. Iga liigi repertuaarist leiab ka teoseid, mis seostuvad murrete, murdumise ja aja teemaga ning kindlasti on selles ka mõni murdekeelne pala. Laval on kõik tavapärased kooriliigid alates mudilastest ja lõpetades segakooridega. Esindatud on ka sümfoonia- ja puhkpilliorkestrid.
XXI tantsupeo pealavastaja Helena-Mariana Reimann ütles, et lähtuvalt XXI tantsupeo lavastuslikust kontseptsioonist on sel korral suurimaks uudiseks varasemast erinev lähenemine rühmaliikide jaotusele. Eesti on jagatud erinevateks piirkondadeks ja tantsijate peole kandideerimine toimub seekord piirkonnapõhiselt. "Seega moodustuvad tantsupeo liigid lisaks traditsioonilistele üle-eestilistele liikidele ka piirkonnapõhiselt," rõhutas Reimann. "Loodame, et selline muudatus tugevdab kogukonna ühtekuuluvustunnet. Piirkonniti ollakse ühise eesmärgi nimel väljas ja iga tantsija jaoks on seega oluline, et just tema piirkond säraks ja silma paistaks. See on samuti hea võimalus välja tuua paikkondlikke erisusi nii tantsus, muusikas kui ka rahvarõiva eripäras," ütles pealavastaja.
Rahvamuusikapeo üldjuht Helin Pihlap innustab peole registreeruma nii ansambleid kui ka üksikuid pillimehi. "2025. aastal toimuval rahvamuusikapeol on palju uut ja põnevat – peol esineb kaheksa pilliliiki, nende hulgas esimest korda oma liigina ka mandoliinid, karmoškad ja hiiu kandled. Iga liigi kavas on lugu solistiga, kelleks on selle pilli tõeline meister ja kogukonna vedaja. Esmakordselt on kavas ka ühine algus- ja lõpunumber, mis ühendavad peolisi ning pakuvad ka publikule võimalust kaasa lüüa," rääkis üldjuht järgmise rahvamuusikapeo plaanidest.
XXVIII laulu- ja XXI tantsupeole saab registreeruda siin.
XXVIII laulu- ja XXI tantsupidu toimub 2025. aastal 3.–6. juulini Tallinnas. Laulupeo kunstiline juht on Heli Jürgenson, tantsupeo pealavastaja Helena-Mariana Reimann ning rahvamuusikapeo üldjuht Helin Pihlap.
Toimetaja: Maiken Tiits