Laulupeotuli süüdatakse Tartus tulele jõu andmise rituaaliga

Laulu- ja tantsupeo tuli
Laulu- ja tantsupeo tuli Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Juuni esimese päeva hakul süüdatakse Tartus Raadi mõisa pargis tulerituaaliga laulupeotuli.

Seejärel alustab tuli ringreisi läbi kõigi Eesti maakondade, et jõuda laulu- ja tantsupeoks Tallinnasse.

Tule süütamine Tartus Raadi mõisa pargis toimub kell 4.18. "Olen rääkinud siin erinevate teadmameeste ja -naistega, et just päikesetõusul antakse jõudu," selgitas kellaaja valikut laulu- ja tantsupeo eestvedaja Aet Maatee.

"Kõnesid tulesüütamisel ei ole, sest see on ikkagi rituaal. Lauldakse naiskooride laulu "Päikese tõusu aegu". Tule süütamine toimub arhailisel moel. Meil on tulemeister, kellega lähme juba eelmisel õhtul tule tegemist harjutama," rääkis Maatee.

Tuletaela hõõruma on kutsutud laulupeo korraldamisega seotud inimesed. Kõigile kohaletulnutele antakse pirrud, kuhu nad saavad kirjutada oma soovid. "Need paneme ühtsesse lõkkesse," kirjeldas Maatee tulerituaali.

Pirrud süütavad ERM-i juures õpetajad Ilma Adamson ja Silvia Mellik oma õpilaste, laulupeo kunstilise juhi Peeter Perensi ja tantsupeo pealavastaja Vaike Rajastega ning koos nende lähedaste kolleegidega. Seejärel liigub tuli ERMi esisele, kuhu istutatakse juubelipeo tamm.

"Me ei kasuta laulupeol ilutulestikku, ka ERM-i juures sünnib see tuli meie südametulest ja südamesoovidest," sõnas Maatee.

Tartlased saavad soovi korral tulla juubelipeo tuld imetlema ja osa saama samal hommikul Roosi tänava ERM-i poolses otsas avatava juubeliaasta südamekujulise installatsiooni juurde. Tuli põleb seal spetsiaalsel tulealusel vahemikus kell 7-15.

Tule süütamisel ja tamme istutamisel esinevad:

"Päikese tõusu aegu" (Mari Amor), Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor
"Maa hing" (Triinu Taul), Tarbatu
"Kodumaine viis" (Heino Eller), Duo Telluur
"Kes selle tamme istutas?" (Gustav Ernesaks), Tartu poistekoor

Vikerraadio vahendab laupäeval, 1. juunil kell 8.30 "VIkerhommikus" muljeid tule süütamiselt ja teekonna algusest Tartus.

Tule Tulemise täpset kaarti vaata ERR-i laulupeo lehelt laulupidu.err.ee.

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: