Rahvatantsijate piibel anti kordustrükina välja ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Ullo Toomi Autor/allikas: Faivi Klutšik/ERR-i fotoarhiiv

XX tantsupeo auks andis tantsurahvas kordustrükis välja Ullo Toomi "Eesti rahvatantsude" raamatu, mis 1953. aastast on saavutanud eesti rahvatantsijate piibli maine.

Rahvatantsujuht Henn Tiivel on öelnud, et "Eesti rahvatantsud" on eesti rahvatantsujuhtide ja rahvatantsijate piibel, mille on koostanud Meister suure algustähega.

1953. aastal välja antud raamat sisaldas 145 tantsu koos nootidega. 2019. aasta väljaandele on lisatud Ullo Toomi õpilaste, tunnustatud kolleegide mõtted ajast koos tantsuraamatuga.

"Selle raamatu üheks tähelepanuväärsemaks ja märgilisemaks teemaks võib pidada terminoloogiaõpetust. Need on põhialused ja oskussõnad, mis on aidanud edendada meie tantsu kuni tänase päevani," räägib rahvatantsujuht Ilma Adamson 

"Ullo Toomi tegi Eesti rahvatantsu arengu heaks ära suure töö. Tantsuraamat, mida lausa tantsuõpetaja piibliks kutsutakse, pani kaasa mõtlema, koolitas, julgustas looma, inspireeris ning teadvustas Eesti tantsuloojate olemasolu, isikupära ning oskusi. Alustagu uuesti ilmuv Ullo Toomi "Eesti rahvatantsud" huvitavat teekonda ja andku õpetust ning innustust uutele tantsuõpetajatele järgmisteks aastakümneteks," lisab koreograaf, Anna Raudkatsi Tantsuseltsi asutajaliige ja tantsujuht Roland Landing.  

Raamatu kordustrüki algataja on MTÜ Tantsupeomuuseum, raamatu kirjastajaks on Anna Raudkatsi tantsuselts.

Ullo Toomi

Ullo Toomi (1935. aastani Ulrich-Aleksander Taumi; 14. september 1902 – 26. november 1983) oli eesti rahvatantsupedagoog ja tantsujuht.

Ta oli I Eesti mängude (15.-17. juuni 1934) liikumise üldjuht.

Ullo Toomi kogus ja kirjeldas rahvapärimuslikke tantse. Toomi on loonud mitmeid rahvapärimisel põhinevaid tantse (näiteks Kosjatants, Kolhoositants, Tuisuline).

Aastatel 1951–1961 oli Ullo Toomi Tööjõureservide Peavalitsuse, hilisema Kutsehariduse Komitee tantsurühma juhendaja. Tantsurühma noorema rühma baasil arenes Ullo Toomi tantsija Ilma Adamsoni juhendamisel välja tänaseni tegutsev tantsuansambel Sõprus.

Alates 1987. aastast annab Ullo Toomi Fond välja Ullo Toomi nimelist rahvatantsustipendiumi.

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: