Rabasaares etendub nukker lugu turbatööstusest

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Maie Pukk on Rabasaare viimane elanik, kes nüüd samuti ära kolinud. Autor/allikas: ERR

24. septembril toob Piibe Teater publikuni Rabasaare külast jutustava Arlet Palmiste nostalgilise vaatemängu "Vaikuse saar".

1936. aastal hakati Lehtse asula taha kõrvalisele rabasaarele rajama turbatööstust. Saarele valmisid tööliste elamud, juhtkonna hoone, klubi, lasteaed, söökla, saun ja muidugi tootmishooned. Nõukogude ajal elas hooajal koha peal enam kui 500 inimest. Elu kihas igas mõttes ja töölisi saabus kõikjalt üle laia kodumaa.

Ühel hetkel lõppes vajadus turba järele ja inimestele pakuti samas uut tööd. Nii hakati Rabasaarel tootma kummimadratseid, päikesevarje, turvarihmu jm. Siis lõppes seegi. Viimane püsielanik kolis Rabasaare kodunt välja käesoleva aasta algul. Täna seisavad üksikul rabasaarel vaid tühjad hooned. Rabasaarest on saanud vaikuse saar.

Enne veel kui kaitsevägi küla külastajatele sulgeb ja loodus külas võimust võtab, äratab Piibe Teater septembriõhtutel küla uuesti ellu. Jutustaja meenutab vaikuses hääli, mis on saarel kõlanud – rongirataste mürin, püssilasud, pillimäng, lastehääled, labida kõlksud – ja hääled elustuvad publiku silme ees. 

Etendused algavad jalutuskäiguga läbi küla, kus kõlavad endisaegsed hääled ja nagu vaimud vilksatavad endisaegsed inimesed. Lavastus "Vaikuse saar" on nostalgiline ja lustakas lavatükk Rabasaare hiilgeaegadest. Etendused toimuvad ilma soojenduseta siseruumis, kuid tee sinna kulgeb lageda taeva all.

Etendused toimuvad 24.-27. septembrini algusega kell 19 Rabasaares. Näidendi autor on lavastaja Arlet Palmiste, kunstnik Jana Volke, fotograaf Ardo Kaljuvee, helid salvestas Urmo Kütismaa, produtsent on Triinu Palmiste. Mängivad Erik Ruus, Andres Kaitsa, Aire Pitk, Veljo Kukk, Arlet Palmiste jt.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: