Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tõnis Saadoja: kunst on rangelt vabatahtlik vaimne sfäär ja vabade inimeste privileeg

Tõnis Saadoja
Tõnis Saadoja Autor/allikas: Foto: Paul Kuimet

Esmaspäevases „Plekktrummis“ räägiti, miks ja millised on barjäärid kaasaegse kunsti ja publiku vahel. Uuriti ka kunstnikelt, milles kunsti mõte nende eneste jaoks on.

Tõnis Saadoja: Kui küsitakse, mis on kunsti mõte, on see alati natuke jonnakas või provotseeriv küsimus. Tihti küsitakse seda sellise alatooniga, et see kes vastab – kunstnik – peaks hakkama ennast kuidagi õigustama.

Sellega seoses ma tahaks rõhutada, et kunst on vabade inimeste privileeg. Kunstis ei ole midagi kohustuslikku. Kõikide kujutletavate maailmade seas on kunstimaailm kahtlemata kõige liberaalsem. Mis teistpidi teeb ta väga raskesti defineeritavaks.

Aga seda, et ta ei ole defineeritav, peakski võtma pigem privileegina. Konflikt suhtluses publiku ja kunstniku vahel ei peaks meenutama lapse ja lapsevanema jonnimist, et üks topib teisele kavaluse või jõuga pudru suhu. See ei ole huvitav ja see ei too ka esile kunsti peensusi, vaimseid väärtusi, millele kogu see asi tugineb ja mida ta ka ise loob. Tegemist on rangelt vabatahtliku vaimse sfääriga.

 

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: ETV2

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: