Väliskoorid lendavad laulupeole kokku ookeanide tagant

XII noorte laulupidu
XII noorte laulupidu Autor/allikas: Aurelia Minev /ERR; Siim Lõvi /ERR

Juubelilaulupeole saabub lisaks kodumaistele kooridele ka laulvaid külalisi välismaalt. Kõige kaugemad koorid saabuvad Tallinnasse Põhja-Ameerikast, Austraaliast ja Jaapanist. Nii mõneski neist kooridest pole ühtegi eestlasest liiget, küll aga suur huvi siinse koorimuusika vastu.

Ameerika Ühendriigid

Baltimore'i Washingtoni Eesti Segakoori koorijuht on Tjorven Hairfield, kes dirigendi rolli võttis üle 2015. aastal. Tjorven ei ole koorijuhtimist ega dirigeerimist kuskil ametlikult õppinud, kuid ta laulis Eestis väga tugevate dirigentide käe all. Koor kannab laulupeol oma koorisärke. Koori eakam laulja on 84-aastane, koori pesamuna on 12-aastane.

Koorilauljad sõidavad iganädalaselt kahele kooriproovile keskmiselt 50-100 km kauguselt, mitmest osariigist kokku. Enamus koorilauljaid on Eesti juurtega, kuid kooris laulab ka ameeriklanna, kes tegutses Eestis Rahukorpuse liikmena ja räägib kenasti eesti keelt. Kõige kaugem laulja osaleb 800 km kauguselt ja käib proovides kord kvartalis. 

Mõned lauljad on kohalikes Eesti koorides laulnud ligi 50 aastat ja osalenud mitmel üldlaulupeol; mõnede lauljate jaoks on kooris laulmine uus kogemus ja üldlaulupeol laulukaare all laulavad nad esmakordselt.

Eesti kogukonna koor San Franciscos ühendab lauljaid Räniorust ja ümbritsevatest piirkondadest. Dirigent on Jaapani ja Ida-Preisi juurtega Brigitte Doss-Johnson. Enamik lauljaid kannab rahvariideid.

Lauljad elavad proovikohast kahe tunni autosõidu kaugusel ja see muudab proovide tegemise äärmiselt raskeks. Hiljuti ühines kooriga paar Los Angelesest, kes sõidab proovi seitse tundi.

Washingtoni ülikooli koor koosneb kolmest koorist: Tacoma sümfoonia koorist ja Washingtoni ülikooli kooridest The University Chorale ja UW Chamber Singers.

Koor kannab traditsioonilist esinemisrõivast, mis esindab Washingtoni ülikooli värve: lilla ja kuld. Kooris osalevad lauljad kolmelt kontinendilt vanuses 18-82.

New Yorgi Eesti Segakoor harjutab ja kohtub New Yorgi Eesti Majas. Koor asutati 2013. a NY Eesti naiskoorist (asutatud 1950) ja NY Eesti meeskoorist (asutatud 1954), et oleks kokku küllalt liikmeid, et kandideerida osalema 2014. aasta üldlaulupeol. Käesolev laulupidu on kooril teistkordne ülesastumine üldlaulupeol.

Viimased kolm aastat on koori juhiks Maaja Roos, Rudolf Tobiase tütre-tütar. Maaja pidi vahepeal harjutustele sõitma Savannast, Georgiast New Yorki umbkaudu 1300 km. Vahepeal toimusid olukorra sunnil mitmed proovid Skype'i vahendusel - juht Savannas ja koor New Yorgis.

Liikmed elavad enamasti New Yorgi linnas ja ümbruskonnas, kuid mõned neist tulevad kuni 100 km kauguselt New Jersey ja Connecticuti osariigist harjutustele. Vanim laulja on 90 ning noorim on 26, keskmine vanus on 56 aastat.

Suurem osa lauljatest on ameerika eestlased, aga nende seas on ka kolm ameeriklast, kes ei valda eesti keelt, kuid saavad laulmisega hästi hakkama.

Seattle'i (Eesti) Segakoor saab sel aastal 60 aastaseks. Seattle'i Eesti Naiskoor alustas Aino Mägi juhatusel 1959. aastal ja 20 aastat hiljem lisandusid mehed, nii sündiski segakoor. Koor alustas uuesti 2008. aastal ja koorijuhtideks on olnud Washingtoni ülikooli koorijuhtimise eriala magistri ja doktorantuuri ülõpilased.

Koori kõige uuem liige Stacey lisandus sel sügisel, kui ta geneetika uuringute järel avastas, et ta isa on eestlane. Arhitekti haridusega ja ka lauluhäälega õnnistatud noor naine leidis koori ja on üliõnnelik Eesti juurte üle. Stacy toob laulupeole kaks oma "venda", kellele ka sama isa doonoriks oli.

Kooriliikmetel puudub hetkel ühine riietus. Esinemiste ajal on nad kandnud valget pluusi, musta seelikut või pükste kombinatsiooni koos sinise lisandiga: sall või lips. Kellel on, on kandnud ka rahvariideid. Eestisse tullakse ilmselt sini+must+valge kombinatsiooniga. Kooris on enamuses inglise keelt kõnelevad lauljad, keda seob sugulus Eestiga, aga tähtsam paistab siiski olevat huvi Eesti muusika vastu.

Piedmont East-Bay lastekoor tegutseb Oaklandis Californias. Koori juhib
Robert Geary juba 37 aastat. Kooris laulavad 15 eri rahvuse esindajad.

Kammerkoor Unistus tegutseb Portlandis Oregoni osariigis ja koosneb kohalikest eestlastest ja au-eestlastest.

Kanada

Estonia koori asutas maestro Roman Toi 1978. aastal, et tutvustada eesti koorimuusikat nii Kanada kui ka Kanada eestlaste kogukondadele. Estonia kooris laulab 70 inimest, kellest 46 esinevad üldlaulupeol.

Praegused dirigendid on Ingrid Silm ja Jaan Medri. Ingrid astus koori lauljana 1988. aastal ning laulis koori ridades 2008. aastani, mil temast sai koori dirigent. Jaan Medri on aktiivne bassilaulja kooris ja täidab ka dirigeerimise kohustusi.

Estonia koori kõige suurem pingutus oli see, et kooriliikmed otsustasid koori valikkoori liiki taotleda. Sellega kaasnes mitte ühe, vaid kahe programmi repertuaari õppimine. Kuigi vilunud lauljatele olid mitmed laulud juba ammu selged, oli liitunud kooriga mitu uut liiget, kes kõva töö ja pingutusega õppisid 22 neile tuliuut laulu selgeks ühe aastaga (harjutused on kord nädalas).

Estonia koori ajaloos on kindlasti kõige erilisem elamus 1990. a üldlaulupeol ainsa kutsutud välis-eesti koorina osalemine. Koori asutaja ja dirigent Roman Toi oli üldlaulupeo aujuht koos Gustav Ernesaksa ja Richard Ritsinguga.

Estonia koori suurim haruldus on mitmekülgne liikmeskond. Koori ridades laulavad rõõmsasti koos mehed ja naised, kutselised lauljad ja muusika harrastajad, noored ja hingelt noored, eestlased ja estofiilid (Sloveeniast, Hondurasest, Lätist, Soomest, ehtsad kanadalased, iiri-eesti segu jne). Nauditakse koos laulurõõmu ning sõprusseltskonda. Igaühks kannab uhkelt oma kodukandi rahvarõivaid, mis tekitab toreda kirju üldpildi.

Hamiltoni Eesti Seltsi Segakoor on arvatavasti vanim pidevalt tegutsenud eesti segakoor Kanadas, kui mitte isegi Põhja-Ameerikas, olles aktiivne juba 1949. aastast. Ainult kaks koori lauljat on Eestis sündinud, aga kõik peale ühe räägivad eesti keelt hästi (muidugi ehtsa väliseesti murrakuga!).

Praegune koorijuht on Elise Naccarato, kes on olnud koorijuht alates 2018. aastast. Tema on noor, just ülikooli lõpetanud ja on pärit Itaaliast/Horvaatiast.

Kooriliikmetel on kõigil isiklikud, ehtsad käsitsi tehtud (raskest villasest ja kortsuvast linasest) rahvariided oma esivanemate maakondadest.

Läänetuule koori Vancouveris juhatab Thomas Kirves — nüüd pensionipõlve nautiv gümnaasiumiõpetaja —, kelle taktikepi alla kogunetakse kord nädalas harjutustele kui "ühes hingamisele."

Lauljate juured ulatuvad Eesti eri paikadesse: Kihnu, Muhu, Pärnu, Saaremaa, Tallinn Tartu, Viimsi ja Võru. Lauljate rahvariided kannavad eneses erisuguseid tähendusi igale rõiva kandjale. Mõned esemed on käsitsi valmistatud armastatud pereliikmete poolt, mõnedel on rõivad, mida on põlvkondade viisi edasi pärandatud.

Toronto Eesti Akadeemiline Segakoor Ööbik kuulub Eesti Õppetöö Keskusesse, mis on heategevuslik organisatsioon, mis asub Toronto Tartu College'is.

Dirigent on Rosemarie Lindau. Roosi on Ööbikkoori juht olnud 16 aastat. Liikmed kannavad rahvariideid, nii nagu kellelgi on olemas. Paljudel on originaalsed rõivad Eestist, mida vanemad või ise jõudsid Kanadasse tuua sõjaajal. Mõned rõivad on uuemad, kuid tehtud ehtsast villast ja linasest. Kooris on mitu noort liiget ja nemad on otsinud ja nuputanud endile sobivad rahvariided,

25 aasta jooksul Ööbik on saanud kuulsaks Simmaree etendustega (simman+kabaree), mil andekad Ööbikud ise loovad käsikirjad, koreograafia, kunsti, lavastused põnevatel teemadel: Igavene suvi, Ööbik Broadway'l, Ööbik Estonia's ja Tähemõrsja.

Toronto Eesti Meeskoor tähistab sel aastal oma 69. aastapäeva. Praegune koosseis on 32 lauluvenda. Üle aastate on olnud 7 koorijuhti ja praegune koorijuht on Avo Kittask (kes on ise tuntud ooperilaulaja).
TEM on ainuke välismaal tegev Eesti meeskoor. Iga aasta osaleb TEM teiste kooridega mitmel üritustel ja esineb ka enda korraldatud kevad- ja jõulukontsertidel. TEM on hästi palju reisinud üle Põhja-Ameerika ja osalenud Eesti üldlaulupidudel.

Austraalia

Kollektiivi Kooskõlas liikmed tulevad kokku viiest osariigist (Queensland, New South Wales, Australian Capital Territory, Victoria ja South Australia) ja enamasti osariikide pealinnadest (Brisbane, Sydney, Canberra, Melbourne, Adelaide).

Kollektiivi juht on Kieran Scott, kes sündis Uus Meremaal ja on abielus eestlannaga. Elukutsena on ta eesnäärmevähi teadlane. Kuigi ta ei ole Eesti päritolu, on ta üle 20 aasta juhendanud Sydney Eesti kogukonna lauluansamblit.
Kollektiivi dirigent Naomi Cooper on andekas noor austraallanna, kes on kutseline dirigent ning omab doktorikraadi kogukonna koorilaulmises.

Mõned lauljad kannavad rahvarõivaid oma päritolu-maakonnast. Enamus lauljaid kannavad ühist vormi, mis on küll Eesti sugemetega, aga inspireeritud Austraalia maast ja põlisrahvast.

Kollektiivi suurim haruldus on kindlasti see, et ta tuleb laulupeole kõige kaugemast maakera punktist. Peale selle on lauljad omakorda sõitnud pikki vahemaasid mööda Austraalia idarannikut, et käia Sydneys lauluproovides. Edasi-tagasi Brisbane'ist ja Melbourne'ist Sydneysse reisivad lauljad 1800 km, Canberrast 600 km ja Adelaide'ist 2800 km. Sydney proovidesse on lauljad sõitnud kokku ligi 250,000 km. See on umbes sama palju kui sõita 8 korda edasi-tagasi Eestist Austraaliasse.

Jaapan

Wakayama lastekoori juhib härra Haruhiko Numamaru juba enam kui 25 aastat. Koor kannab peol traditsioonilist jaapani rõivastust Yukatat. Lauldakse peamiselt Wakayama rahvamuusikat, lastelaule ja hällilaule. Kooris laulab üle saja lapse.

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: