Arvustus. Palun tantsule!

Mart Kivastik
Mart Kivastik Autor/allikas: kaader videost

Uus raamat
Mart Kivastik
"Armastuse vormid"
Väike Öömuusika
303 lk

Mart Kivastiku jutukogu "Armastuse vormid" sisaldab 45 varem perioodikas ilmunud teksti ja üht seni avaldamata lugu. Vanimad neist on aastast 1998, uusimad valminud tänavu. Enim leidub kirjutisi Postimehe, aga ka Sirbi ja Eesti Ekspressi veergudelt. Pealkirja on teos saanud valimiku viimase, 2014. aastal Postimehes ilmunud humoristliku koeraloo järgi.

Raamat koondab väga mitmesuguseid tekste: reisijutte, isiku- ja arvamuslugusid, aga ka lihtsalt mõtisklusi kõige erinevamatel teemadel. "Armastuse vormid" pole niivõrd best-of-kogumik, kuivõrd proov panna ühtede kaante vahele kokku need Kivastiku lood, mis võiks tulevikuski lugejat kõnetada.1

Päevapoliitilistele tekstidele on eelistatud ajaülese(ma)id, kuigi päris konteksti tundmata ei saa siingi.

Teose parimad palad kuuluvad seejuures just üldinimlikke ja/või kirjaniku isiklikke muresid ja rõõme vaagivate tekstide hulka, nagu näiteks juba mainitud kogu nimilugu või südamlik jutt autori vanast mobiiltelefonist pealkirjaga "Telefonsõber". Enamjaolt on tasakaal ajakajalise ja ajatu vahel kirjutistes paigas, eriti hästi on Kivastikul õnnestunud üksikus üldist näha bürokraatia absurdsust pilavas groteskses muinasjutus "Ordnung macht frei!", sellal kui mõõdutundetu metsaraie, Rail Balticu, Emajõe kaldale kavandatava tselluloositehase ja hiljutiste kohalike valimiste üle arutlev "Vennad metsavennad" ilmutab juba esimesi vananemise märke.

Tekstid on põhiliselt tõsielulised, ent siin-seal pisukese fantaasiaga vürtsitatud. Kivastik on öelnud, et valetab "kunsti huvides" ega püüdlegi detailse täpsuse, vaid asja, nähtuse või inimese olemuse, nende tuuma tabamise poole.2 Kuna viimane tal harilikult ka õnnestub, pole autorile siinkohal põhjust etteheiteid teha. Väikesed vigurid lisavad lugudele isikupära ja kogumikule võlu.

"Armastuse vormid" on korraga elurõõmus ja ühiskonnakriitiline, muhe ja murelik – ühesõnaga, väga eluline. Kuigi on ilmne, et Kivastik valutab Eesti tuleviku pärast südant, õhkub teosest esmajoones ikkagi optimismi, mida võimendavad autori siirus ja soe huumor. Lustlik on kogu kaaski, millel on kujutatud fragmenti kunstnik Heiki Kähri maalist "Maša ja karu kümme aastat hiljem" ehk motorolleril kihutavat tarmukat tütarlast ja mõnulevat mesikäppa.

Kivastiku väljenduslaad pole kahe aastakümnega märkimisväärselt muutunud, mispärast on "Armastuse vormid" stilistiliselt küllaltki ühtlane. Tekstid on lihtsad ja ladusad, paiguti kõnekeelsedki, sobides lugemiseks nii koduseinte vaikuses kui ka lärmakas linnaliinibussis, nõudmata nautimiseks suuremat pingutust. Teinud otsa lahti, kannavad jutud lugeja otsekui iseenesest kaasa, mis sest, et kõik lood pole ühtviisi meeldejäävad.

Lavastuskunstnik Silver Vahtre võrdleb raamatu tagakaanel Kivastiku palasid järeleproovimist ootavate tantsudega. "Armastuse vormid" pole peen ball, nõudlik võistlustantsukava ega rähklemine ööklubis, vaid hubases tantsusaalis toimuv seltskonnaõhtu, kus võib kohata nii vanu tuttavaid kui leida uusi sõpru ning mida saadab hea, ent mitte liiga vali kodumaine muusika. Astu ainult sisse!

1 „Delta. Mart Kivastiku esseekogu „Armastuse vormid“.“ – Klassikaraadio 20. XI 2017; http://klassikaraadio.err.ee/v/35bf203f-b8a5-4321-8484-c7b7513b8164.
2 Samas.

Toimetaja: Helen Eelrand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: