Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Nalja- ja pilkeajakiri Pilkaja lõpetas ilmumise

Ajakiri Pilkaja
Ajakiri Pilkaja Autor/allikas: Facebook

Detsembris ilmus pärast seitset tegutsemisaastat nalja- ja pilkeajakiri Pilkaja viimane, 81. number.

Eesti Huumoriliidu esimees Andrus Tamm märkis, et Pilkaja väljaandmise tegi eriliseks see, et keegi toimetusest ega autoritest tasu ei saanud. "Sellegipoolest olid ajakirjas autorite poolt esindatud rohkem ja vähem tuntud karikaturistid ja humoristid, kes lõid kaasa entusiasmist, et üks oluline osa eesti kultuurist – huumor – saaks paberil ühtede kaante vahel ilmuda," lausus ta. "Pilkaja tegi unikaalseks veel fakt, et paberkandjal ilmuvaid huumoriajakirju on jäänud aina vähemaks, lähinaabritel pole sellist väljaannet juba aastaid ja kaugemalt on tuntuim selleteemaline ajakiri Charlie Hebdo Prantsusmaalt, mis sai tuntuks, et islamiterroristid lasid pool selle toimetuse koosseisust maha."

Pilkaja esimene number ilmus 2011. aasta 1. aprillil. Väljaandjaks oli OÜ Ajapilk ja peatoimetajaks karikaturist Erki Evestus. Plaan oli inimestele selget ja konkreetset huumorit pakkuda, kodumaist karikatuurikunsti arendada ning lollust, ahnust ja upsakust pilgata.  2011.a novembrist läks Pilkaja kaubamärk üle ja juhiks sai Andrus Tamm, kes muutis ajakirja sisu rohkem vana Pikri sarnaseks. Pea seitsme aasta jooksul muutus Pilkaja populaarseks Facebookis, kus ajakirjal on üle 29 000 sõbra.

Peatoimetaja lisas, et Pilkaja väljaandmine lõppeb erinevatel põhjustel, millest just viimasel kohal ei ole üha süvenev igasuguste vähemuste ja end vähemusteks tituleerivate tolereerimine  "On vaid aja küsimus, millal naljaajakirjale turja karatakse, vihjeid selleks on tehtud juba küll ja küll. Seega pole vaja kaua oodata, kui ka teatud naljade esitamise eest satud vihakõne sätete alla," leidis ta.

Seevastu Eesti Huumoriliit jätkab oma tegevust, äsja toimus rahvusvaheline karikatuurivõistlus "Eesti Vabariik 100 – Juubel," mille parimatest töödest näitus läheb üle Eesti rändama. Jätkub Eesti Huumori Entsüklopeedia loomine ja Eesti Huumorimuuseumisse on talletatud meie huumorikultuuri paremik.

Toimetaja: Helen Eelrand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: