Katkend. Spencer Johnsoni "Labürindist välja"

Spencer Johnson
Spencer Johnson Autor/allikas: Scanpix/AP

Spencer Johnsoni "Labürindist välja" ilmus 2018. aastal. 2020. aastal ilmus teosest ka Kaido Kanguri eestikeelne tõlge. Avaldame katkendi raamatust.

Spencer Johnsoni esimene raamat "Kes näppas minu juustu?" näitas lugejatele kätte teeraja, kuidas kohaneda muutusega elus ja tööl. Tema teine raamat "Labürindist välja" pakub nüüd vahendeid, mis aitavad sul sellele teele asuda ja mitte üksnes muutusega kohaneda, vaid muuta oma saatust. Tsiteerides Albert Einsteini, siis kujutlusvõime on teadmistest targem, sest teadmised on piiratud, aga kujutlusvõime ümbritseb maailma.

Ei ole juhus, et tulevane menukate mõistujuttude autor tegutses nii arsti kui ka lasteraamatute autorina. Tema suurim lootus oli mitte panna lihtsalt tarkust paberile kirja, vaid anda inimestele praktilisi vahendeid, mille abil parandada nende elu ning aidata seeläbi muuta maailma tervemaks, õnnelikumaks ja rahuldust pakkuvamaks paigaks.

KATKEND

Kui Dennis lugemise lõpetas, jäi ta vait ja vaatas ruumis ringi. Kõik olid sügavale mõttesse vajunud. Ta ootas. "Vau", ütles Alex.

Dennis pöördus tema poole ja naeratas: "Vau?"

"Tubli, Hmm," ütles Alex. "Ta sai sellega hakkama. Ta pääses labürindist välja.

"Täpselt nagu Andy Dufresne "Shawshanki lunastuses"," ütles Ben. Kogu rühm naeris. Ben oli nüüdseks omandanud klassis tuntud meelelahutaja maine.

"Mul oli kunagi ülemus, kel ei läinud nii hästi", ütles Brooke.

"Tõesti?" küsis Dennis. "Mis juhtus?"

"Pärast ajakirjanduskooli lõpetamist töötasin ma linna ajalehes. Keegi ei suutnud kirjastajat veenda, et me peame minema internetti. Tema uskus, et trükireklaam maksab ka edaspidi arved kinni, isegi veel siis, kui meie suurimad kliendid läksid üle veebireklaamile. Ta rõhutas, et käive hakkab varsti uuesti tõusma, kuigi üha rohkem lugejaid hülgas meid, et lugeda uudiseid internetist. Aasta pärast minu saabumist pandi ettevõte kinni."

"Ei leidnud kunagi oma teed labürindist välja," pomises Alex.

"Tõekspidamised on võimsad asjad," ütles Dennis. "Üks kangekaelne tõekspidamine võib terve firma põhja viia. Inimesed usuvad, et asjad, mis on alati olnud ühtmoodi, jäävad alati samasuguseks. Aga see ei ole kunagi nii."

"Kas teate, mida Mark Twain ütles?" kommenteeris Ben. "Mitte see ei põhjusta sulle hädasid, mida sa ei tea. Vaid see, mida sa kindlalt tead, kuid mis lihtsalt ei pea paika."

Klass naeris jälle.

Dennis naeratas ja ütles: "Twainil oli õigus nagu tavaliselt ja siin üks näide: kui Titanic 1912. aastal oma esimese reisi tegi, kirjeldasid inimesed alust üheainsa sõnaga."

"Uppumatu!" ütles Brooke.

"Just nimelt! Uppumatu. See oli see, mida kõik uskusid. Ja kuna nad seda uskusid, ei vaevunud nad varuma pardale piisavalt päästepaate."

"Ja üle 1500 inimese sai surma", ütles Brooke.

"Kõike seda mõtte tõttu, mida inimesed pidasid tõeks," lisas Mia.

"Elu "tõsiasjad"," pomises Alex.

Klass vaikis hetke.

"Oh sa," ütles Ben.

"Mul hakkab tekkima tunne, et kõik tõekspidamised on halvad," ütles Mia. "Kitsad vaatepunktid, mis lihtsalt toovad meile häda kaela. Aga see ei saa tõsi olla. Ma pean silmas, et isegi Hmm leidis mõned tõekspidamised, mis tulid talle kasuks?"

"Absoluutselt," ütles Dennis. "Kõik tõekspidamised on väärt uurimist." Oluline on oma tõekspidamisi märgata ja panna need proovile - mitte tingimata neid minema visata. Mõned lihtsalt jäävad meile jalgu ja takistavad meid olemast iseenda parim versioon või löövad meie vahele koguni kiilu. Kuid mõned tõekspidamised on võimsad tõed, märgutuled, mis tõstavad meid üles ja aitavad edasi liikuda, isegi kõige raskematel aegadel."

"Nagu näiteks idee, et kõik inimesed on loodud võrdseks," väitis Ben. "Kellele kõigile on Looja andnud võõrandamatu õiguse elule, vabadusele ja õnne püüdlemisele."

"Või nagu Hmmi uskumus, et Lootus on hea sõber," pakkus Brooke.

"Või meie lastesse uskumine", lisas Mia.

"Või iseendasse," ütles Dennis. "Usk ideesse, et sa sündisid siia mingi põhjusega, et sul on ainulaadne väärtus, mida maailmale pakkuda. Näiteks, Mia, miks sina arstiks hakkasid?

"Selleks, e aidata leevendada inimeste kannatusi," ütles Mia kõhklematult. Dennis pöördus kogu grupi poole. "Te näete, et see ei ole lihtsalt mõte, mida Mia peab tõeks. Soov ravida? See on Mia olemus, mis siit läbi kumab. Nagu Brooke'i kirg kirjasõna tõe ja meisterlikkuse vastu. Need on tuumväärtused, asjad, mis lihtsalt on tõesed ega muutu kunagi."

"Aga pagana pihta, kõik muu muutub!" sõnas Ben.

"Samuti tõsi," ütles Dennis naeratades. "Ja just siin Hmm takerduski. Olud muutuvad. Maailm pöördub. Ja asjad, mis võisid olla tõesed eile, ei ole seda ühtäkki enam täna.

Blockbuster Video oli veendunud, et me kõik hakkame filme igavesti videolindilt vaatama. Polaroid oli absoluutselt kindel, et inimesed jäävad alati klõpsutama fotosid väikestele paberiruutudele. Täpselt 90ndate alguse raamatupoed pidasid faktiks, et internetiraamatupood ei suud ilmselt kunagi mingit väärtust omandada. Nad kõik rajasid oma tuleviku uskumustele, mis ei osutunud tõeks. Ja see viis nad põhja."

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: