Madis Milling: Vana Baskini Teater ei ole kunagi pretendeerinud elitaarkunstile

Foto: Romi Hasa

Madis Milling on Vana Baskini etendustes näidelnud alates 2000. aastate keskpaigast ning ka nüüd teeb ta kaasa teatri uues lavastuses. "Vana Baskini Teater on kindla žanri teater, mängides valdavalt komöödiaid. Vana Baskini Teater ei ole kunagi pretendeerinud elitaarkunstile," rääkis ta "Vikerhommiku" saates.

Teatriga tegeleda on Millingul tahtmist küll. "Olen ennegi öelnud, et elus tuleb tegelda erinevate asjadega. Vastasel juhul kiilub kõvaketas kinni. Kui sa tegeled ainult ühe asjaga, siis võid ennast imetlema hakata," lausus ta.

Signaalid, et Vana Baskini Teater on välja surnud, tõele ei vasta. "Vana Baskini Teater ei ole püsitrupiga teater – tegemist on projektipõhise teatriga. Mul on olnud au seal erinevates etendustes mängida 2000. aastate keskpaigast alates," rääkis ta.

Meedias ringlevad erinevad jutud Vana Baskini Teatri rahastuse kohta ning väljendatakse pigem seisukohta, et teater riigi rahastust väärt ei ole. "Eks see jäägu nende otsustajate südametunnistusele, aga olles näinud Vana Baskini Teatri tegemisi päris pikalt, saan väita, et tegemist on ühe vähese teatriga, kes satub sellistesse Eestimaa paikadesse, kuhu muud teatrid ei satu. Vana Baskini Teater on peaaegu koguaeg ratastel," lausus ta.

Milling rõhutas, et rahastamise probleem ei seisne nendes argumentides, vaid selles, kuidas me teatrit mõõdame. "Küsimus on selles, et kas üks on teater ja teine ei ole. Vana Baskini Teater on kindla žanri teater, mängides valdavalt komöödiaid. Vana Baskini Teater ei ole kunagi pretendeerinud elitaarkunstile – neil on ka oma koht ja toetajad," sõnas ta ja lisas, et nii on olnud see läbi aegade.

"Komöödia kui žanr on ülekohtuselt alavääristatud. Meenutan teatrilegendi Ita Everi sõnu: "rahvast saalis on oluliselt lihtsam nutma, kui naerma ajada."," meenutas Milling.

Olukorda, mil publik pelgalt Millingu lavale tuleku peale naerma hakkaks, tema sõnul ei ole. "Naeru kättesaamiseks on vaja pingutada, kuid selle kätte saamine ei saa olla omaette eesmärk. Ükski näitleja ei lähe lavale ülesandega publikut naerma ajada – naer tekib, kui situatsioon laval on õigesti mängitud," kirjeldas ta.

Lohusalus esietendub 16. juulil Vana Baskini Teatri lavastus "Armastus mälukaotuseni", kus Milling on osatäitja. "Saan vaid öelda, et lavastuse tegevus toimub psühhiaatri kabinetis ja mina mängin meest, kes läheb sinna kabinetti ning ütleb, et tal on mälukaotus. Asjasse sekkuvad kaks naist, kes mõlemad väidavad, et nad on mu abikaasad," tutvustas näidendit ta ja kinnitas, et lavastus on ootamatusi viimse hetkeni täis.

Toimetaja: Laura Pärnpuu

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: