Eesti rahva muuseum andis välja fotoalbumi uurali rahvastest

Eesti rahva muuseum andis välja fotoalbumi "Rahvas – see tähendab inimesi. Soomeugrilased ja samojeedid vanadel etnograafilistel fotodel", kuhu on jõudnud suur hulk enamasti avaldamata pilte. Raamat on sissejuhatuseks veebruaris ERM-is avatavale näitusele ning sel aastal Eestis toimuvale soome-ugri maailmakongressile.
Pildid pärinevad 19. sajandi teisest poolest ja 20. sajandi esimestest kümnenditest. See oli aeg, mil õpetatud mehed ilmutasid elavat huvi talurahva vastu ning rahvastik süstematiseeriti nende keele- ja kultuurieripäradest lähtudes rahvasteks. Rahvad koosnevad muidugi inimestest, kuid üksikisik oli tollaste etnograafide jaoks pigem oma rahva enam või vähem tüüpiline esindaja kui iseseisev uurimisobjekt.
Fotoalbumi koostaja Indrek Jääts selgitas, et raamat sündis koostöös Venemaa etnograafiamuuseumiga. "Suur osa fotodest ei ole varem Eestis avaldatud, lisaks Venemaa etnograafiamuuseumi kogudes olevatele fotodele sai lisapilte otsitud ka Ungarist, Soomest ja Eesti rahva muuseumist."
Raamatusse valitud fotoseeriad on mõeldud väikeste ekskurssidena ühelt poolt etnograafia ning teisalt pildistatud rahvaste ajalukku. Vanimad pildid – nende hulgas Charles Borchardti seeria eestlastest – pärinevad 1867. aasta etnograafianäituselt Moskvas. Peale fotode leiab raamatust näiteid omaaegsetest etnograafilistest kaartidest.
26. veebruaril 2021 avatakse ERMis samal materjalil põhinev näitus "Rahvas – see tähendab inimesi". Koos näituse avamisega toimub ka raamatu ametlik esitlus. Teos on kolmekeelne: eesti, inglise ja vene.
Toimetaja: Kaspar Viilup