Setomaa ühest olulisemast preestrist ilmus raamat "Valguseks saanu. Isa Jevgeni"

Setomaa ühest olulisemast preestrist Isa Jevgenist ilmus raamat, mis räägib usuteenri elukäigust ja tema rollist setode kultuuris. Isa Jevgeni oli ka viimane preester, kes pidas Petseris asuvas Varvara kirikus teenistusi nii eesti kui ka seto keeles.

Isa Jevgeni, ilmaliku nimega Jevgeni Pelešev, sündis Vasknarvas ja oli aastaid sõjapaos Kuremäe kloostris. 15-aastasena läks ta jalgsi Petserisse, et saada vaimulikuks Petseri kloostris. Raamat "Valguseks saanu. Isa Jevgeni" annab sissevaate hinnatud preestri elukäigule ja elule kloostris Teise maailmasõja ajal. Karimaatiliseks ja kuulsaks preestriks nimetatud isa Jevgenit peeti sillaks kahe riigi, kahe rahvuse, kahe kogukonna vahel.

Isa Jevgeni oli kõige pikaealisem setode preester, kes tundis läbi põlvkondade inimesi nägu ja nimepidi. "Ta ei valinud kunagi pooli. Ta oli ju Vene rahvusest tegelikult, õppis ära eesti keele ja seto ka keele ning ta teenis inimest, ta teenis ligimest, ta teenis rahvast. Tegemist on tõesti märgilise, ikoonilise tähtsusega preestriga setode jaoks, selles ei ole kahtlustki," sõnas raamatu koostaja Tiia Puustusmaa.

Puustusmaa sõnul oli Jevgeni ka poliitiline vahelüli väga keerulistel aegadel ning ta ei muutnud kirikut kunagi julmaks tööriistaks kellegi institutsiooni kasuks. "Ta kutsus inimesi jumala juurde, ta ei rääkinud kunagi mingitest karistustest ja muide, tal oli väga hea huumorimeel."

Lisaks isa Jevgeni enda mälestustele leiab raamatust ka hulgaliselt fotosid ja kümne autori meenutusi preestrist.

Isa Jevgeni olulisem õpetus oli anda andeks ja mitte pidada viha. Preester suri eelmise aasta jaanuaris 91-aastaena. Tema mälestusraamatu esitlus toimub sel reedel, 20. jaanuaril Eesti Vabaõhumuuseumis.

Toimetaja: Maiken Tiits

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: