Pildid: Viljandi ordulinnus saab uue väljanägemise

Kolm Pluss Üks „Kaemus“
Kolm Pluss Üks „Kaemus“ Autor/allikas: Kolm Pluss Üks

Viljandi linnavalitsus korraldas koostöös Eesti Arhitektide Liiduga arhitektuurivõistluse, et leida uus ruumiline lahendus Viljandi ordulinnuse külastuskeskkonnale. Võistlusele esitati üheksa ideekavandit, millest parimaks tunnustati arhitektuuribüroo Kolm Pluss Üks võistlustöö "Kaemus".

"Konkursi eesmärgiks oli leida ordulinnusele kaasaegsem lähenemine ning pakkuda seeläbi nii külastajatele kui kohalikele rohkem võimalusi – seda nii erinevate vaadete, liikumisteede kui ka ürituste korraldamiseks vajalike võimaluste loomise näol," sõnas Viljandi linnapea Madis Timpson.

Võistlustöödes hinnati linnuse külastajate liikumisvõimaluste, peatuskohtade ja vaateplatside lahendusi ning puuetega inimestele ligipääsetavuse võimaldamist. Arvesse võeti ka Viljandi ordulinnuse ehitiste ja neid ümbritseva avaliku ruumi terviklikkust, ajaloolisse keskkonda sobivust, lahenduste otstarbekust ja arhitektuurilahenduste sidumist lähialadega.

Kolm Pluss Üks "Kaemus" Autor/allikas: Kolm Pluss Üks

Žüriiliikmete sõnul esitati võistlusele üllatuslikult palju töid ning nende seas leidus mitmeid huvitavaid ja detailideni läbi töötatud kavandeid, kuid sellegipoolest jõuti võidutööd valides kiiresti üksmeelele. Parimaks tööks tunnistati arhitektuuribüroo Kolm Pluss Üks ideekavand "Kaemus", mis paistis silma oma uudsete lahenduste ja olemasoleva keskkonna väärtustamise poolest.

"Viljandi ordulinnuse külastuskeskkonda tuleb suhtuda peenetundeliselt ning mõelda, kuidas varemete park alles jätta, muutes seda seejuures paremini kasutatavaks. Võidutöö puhul oli näha delikaatset suhtumist nii olemasolevasse keskkonda kui ka muinsusesse. Lisaks oli kavandi puhul positiivne liikumisteede lahendus, kus oli mõeldud erinevatele kasutajatele ja nutikalt ära kasutatud oru ja vallikraavi põhjasid ning kogu Lossimägede ümbrust," rääkis Eesti Arhitektide Liidu esindaja arhitekt Mart Keskküla.

Kolm Pluss Üks "Kaemus" Autor/allikas: Kolm Pluss Üks

Võitnud ideekavandi teostamisega saab Viljandi ordulinnus mitu erinevat vaateplatvormi, uued istepingid ja trepi ning vaatevõimalustega käigutee. Samuti muudetakse külastuskeskkond vaegliikujatele sobilikumaks ning luuakse võimalus nautida järvepoolset panoraamvaadet.

Lisaks võidutööle jagas žürii välja ka teise ja kolmanda koha preemiad ning kaks ergutuspreemiat. Kõigile esitatud töödele anti põhjalik tagasiside ja võidutöö edasiseks projekteerimiseks esitasid žüriiliikmed omapoolseid ettepanekuid.

I koha preemia (9000 eurot) võitsud võistlustöö "Kaemus" autorid Gert Guriev, Helin Kuldkepp, Siim Tiisvelt ja Ilmar Valdur arhitektuuribüroost Kolm Pluss Üks.

Kolm Pluss Üks "Kaemus" Autor/allikas: Kolm Pluss Üks

II ja III koha preemiad läksid võrdselt jagamisele (mõlemad 6000 eurot) büroo Arhitekt Must võistlustöö "Elav muuseum" (autorid Alvin Järving, Mari Rass, Ott Alver, Luisa Männilaan, Patrick Barbo ja Lukas Laubre) ja Koko arhitektide võistlustöö "Valgekihv" (autorid Carolyn Rennu, Lembit-Kaur Stöör, Martin Tago ja Raivo Kotov) vahel.

Kaks ergutuspreemiat (mõlemad 3000 eurot) otsustati anda Stuudio Argus ideekavandile "Fellin" (autorid Margit Argus, Kristo Põlluaas, Eliise Harjak, Mirjam Vaht, Artur Ümar) ja Stuudio Tallinn ideekavandile "Rahnud" (autor Villem Tomiste).

Žüriisse kuulusid Viljandi linnapea Madis Timpson, Viljandi linnavalitsuse liige Ditmar Martinson, Eesti Arhitektide Liitu esindavad arhitektid Mart Keskküla ja Ülle Maiste ning Eesti Maastikuarhitektide Liitu esindav maastikuarhitekt Lidia Zarudnaya.

9.–14. augustini toimus ka publiku lemmiku valimine ning selle tiitli pälvis samuti võistluse võitnud OÜ Kolm Pluss Üks ideekavand "Kaemus".

Teise ja kolmanda koha preemia ning ergutuspreemia pälvinud tööd:

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: