Põhjamaine Vene maalikunst TLÜ raamatukogus ({{commentsTotal}})

Detail Valery Sakovi maalist
Detail Valery Sakovi maalist Autor/allikas: EKL

Valeriy Sakovi õlimaalide näitus "Asjad, inimesed"
Tallinna Ülikooli Raamatukogu, 6. mai – 28. juuni 2014

Valeriy Sakovi õlimaalid, mis on valminud Eestis aastatel 2012 kuni 2014, evivad äratuntavaid põhjamaise Vene kultuuri mõjusid ning on oma värvivalikus üllatavad, dekoratiivsed, aga ka täis salapära.

Maalid, mille värvivalik on julge, mõtisklevad meid ümbritseva asjade maailma, aga ka looduse ning inimeste omavaheliste suhete üle. Motiivid evivad äratuntavaid põhjamaise vene kultuuri mõjusid, samuti kargust ning selgust.
Vene kunstiteadlase Jekaterina Trubina sõnul peegeldubki Valeriy Sakovi maalides kunstniku põhjamaine vaim, temale omane muinasjutulisus ning eriline esteetika. „Valeriy Sakovi tööde puhas ja ere värvigamma, dekoratiivsus, üldistusvõime ning tinglikkus kujundavad tegelikkust kunstipäraselt ümber ning just seetõttu on tema tööde maailm nii eriline ja salapärane, justkui eksisteeriks see samaaegselt mingis teises aegruumis.“
Valeriy Sakov (sünd 1947) on kunstnik, kes elab nii Eestis kui ka Venemaal. Ta on õppinud Peterburis V. Muhhina nimelises Kõrgemas Kunsttööstuskoolis monumentaal-dekoratiivmaali erialal. Pärast lõpetamist 1971. aastal siirdus ta elama ja tööle Severodvinskisse. Aastatel 1970–1980 lõi ta terve rea monumentaalseid, kohalikku linnaruumi rikastavaid töid nii Arhangelskis, Severodvinskis kui ka Peterburis (tehnikateks mosaiik, vitraaž, fresko, batika, sgrafiito). Alates 1980. aastast elab ja töötab Sakov nii Severodvinskis kui ka Tallinnas. Ta on esinenud lugematutel näitustel, isiknäitusi on kokku olnud 30 ringis. Tallinnas on toimunud isiknäitused nii Eesti Akadeemilises Raamatukogus (1996), galeriis „36“, Tallinna Kinomajas (1999) kui ka TTÜ Küberneetika Instituudi majas (2006). Eestis on ühisnäitustel tema töid eksponeeritud nii Tallinnas, Tartus, Narvas kui ka Kohtla-Järvel.
Valeriy Sakov on Vene Kunstnike Ühendus Eestis liige, nagu ka Venemaa Kunstnike Liidu liige.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: EKLHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: