On the road again: Kanepi vallas käib maanteekunsti festival ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Triin Rebane: maastik²
Triin Rebane: maastik² Autor/allikas: rebanetriin.tumblr.com

Eesti Maanteemuuseumis toimub 15.-20. juulil Maanteekunsti festival, kus uuritakse maanteed kui inspiratsiooniallikat ja kui näitusepaika.

Maanteekunsti festival loob võimaluse ning territooriumi teedega lähemaks kohtumiseks ja nende põhjalikumaks ning teistsuguseks kogemiseks ja mõtestamiseks, uurimiseks ja mõistmiseks, kirjeldamiseks ja kujutamiseks. Maanteed käsitletakse festivali raames ühelt poolt uurimisobjekti ja inspiratsiooniallikana, teiselt poolt kohaspetsiifilise kunsti tegemise ja toimumise asukohana. Kuue päeva jooksul saavad huvilised jälgida erinevate kunstnike projektide valmimist ning tutvuda nende töödega.

Osalevad kunstnikud:

Triin Rebane: maastik²
Teos maastik² tegeleb maastikufoto eksponeerimisega maastikul. Idee sai alguse Tallinn-Tartu maantee äärsetest tühjadest reklaamtahvlitest, mida kunstnik nägi oma sõnul tihti bussiga sõites. "Need seest tühjad tablood tekitasid raamid loodusele ja maastikule, mis neid ümbritsesid ning sellest tekkis mul mõte fotografeerida maastikku ning eksponeerida fotot sellel samal maastikul, kus pildistatud," rääkis Triin. "Maastikufoto eksponeerimisega samal maastikul tahan rõhutada seda kohta ning püüda vaatajat suunata märkama mittekommertsliku sõnumiga fotokujutist. Ka see foto kannab sõnumit, kuid selle lahtimõtestamine sõltub vaataja individuaalsetest omadustest. Kas see maastik, mida näeme füüsilise keskkonnana, on tajutav sarnaselt ka fotol? Seega on kohaspetsiifilisus väga oluline, samuti ka, kuidas on selle kohaga seotud möödumine pildist maanteel või ka mõnel muul teel." Maastikufoto on fikseeritud pilt – see on erinev kolmemõõtmelisest, füüsilisest keskkonnast. Nende erinevuste tajumist rõhutabki fotoinstallatsioon maastik².

Triin Rebane on lõpetanud 2013. aastal Tartu Kõrgema Kunstikooli fotograafia osakonna ning varem õppinud fotograafiat Nõmme Noortemaja fotoklubis ja Tallinna Polütehnikumis. Fotograafia juures võlub teda juhuslikkus ning see, kui palju erinevaid tähenduslikke kihte võib ühes pildis leida.

Toomas Altnurme: Metafüüsiline maantee. Valgus tunneli lõpus. Tee kui sild eri reaalsuste ja dimensioonide vahel.
Festivalil saab näha Toomas Altnurme trükitud arvutigraafikat ning kohapeal jälgida ühe tema skulptuuri valmimist.

Toomas Altnurme on rahvusvaheliselt tunnustatud maalikunstnik ja skulptor, kes 7 aastat õppis kujutavat kunsti Aasias (Tais Rajamangala Ülikoolis ja Lõuna-Koreas Kyong Hee Seouli Rahvusülikoolis) ning lõpetas magistrantuuri Seoulis Hongik Ülikoolis. Tema töid leidub 50 riigis erakogudes, muuseumites ja avalikus ruumis skulptuuridena. Eestis asuvad tema teosed nii Tartu Kunstimuuseumis kui Eesti Kunstimuuseumis ning Tallinna, Pärnu ja Paide parkides.

Fotorühmitus KUIME (aka Kadri Vaher ja Kerly Ilves): Installatsioon/fotokuppel „Meie teed“. "Meid inspireeris sellise lihtsa objekti nagu tee mitmekesisus," rääkisid kunstnikud. "Kaardistasime erinevaid teid, mida mööda oleme liikunud ning oma sihtkohtadesse jõudnud. Neid kruusaradu, põlde ja metsaaluseid pidi kulgedes oleme jäädvustanud oma ümbrust ja maastikus kohalolemist. Samuti on kuskile talletunud meiega kaasas olnud meeleolud, mõtted ja kogemused, mida need fotod esile kutsuda või taasluua püüavad."

Mariliin Kindsiko-Singh ja Udeya Vir Singh: Teed ja teega seonduvad jutud ning müüdid Eestist ja Tuhande Ühe Öö sünnimaalt Indiast. Põhja-ja lõunamaine arusaam teest ja kulgemisest põimuvad üheks installatsiooniks kohapealses
looduses. Jutustajad-kunstnikud viimistlevad oma loo performance-iga.
Mariliin Kindsiko-Singh ja Udeya Vir Singh on Eesti-India kunstnikest abielupaar, kes on osalenud kohaspetsiifilise kunsti festivalidel installatsioonide ja skulptuuridega Jaapanist Islandini.

FESTIVALI PROGRAMM

Teisipäev, 15. juuli
Maanteekunsti teemalise näituse avamine. Näituse koostaja on Eesti Maanteemuuseumi kuraator Merily Värs. Näitus jääb avatuks kogu festivali ajaks.

Näituse osad ja nende paiknemine muuseumi territooriumil:
-Kunst kuulub rahvale -muuseumi vabaõhu-näitusekeskkonna TEEAEG nõukogude perioodis.
-Maanteekunst -vana Tartu-Võru postitee ääres, Varbuse bussiootepaviljoni kõrval.
Tänav kui lõuend -kauplusauto ja hobuste lasipuu vahel asuvas metsatukas.

Kolmapäev, 16. juuli
Kell 16 - Kohaspetsiifilise kunsti teemaline loeng Peeter Lauritsalt. Peeter Laurits on fotokunstnik. Saanud hariduse Tallinnas, Peterburis, Tartus ja New Yorgis, on ta eksponeerinud oma töid terves maailmas alates 1989. aastast. Ta on kunstnike rühmituste Always Yours, DeStudio ja Kütioru Avatud Ateljee kaasasutaja. Tema töid on Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi ja Helsingi KIASMA kogudes, Norton Dodge’i kollektsioonis New Yorgis ning paljudes teistes avalikes ja erakogudes.

Kell 18 - "Olematute kylade projekti" tutvustus Taavi Suisalult.
“Olematute kylade projekt” tõukub teatavast inimesele omasest maastiku organiseerimise viisist, küladest kui kultuuriliselt laetud paikadest. Olematuid külasid käsitletakse eelkõige tühjade tähistajate või null-pointeritena, mis eksisteerivad kaardil ja kultuurimälus, kuid milles aktiivne inimtegevus on katkenud ja seega viidatav lakanud olemast.
Projektis osalevad kunstnikud tegelevadki tähendustest tühjenevates paikades sinna salvestunud teadmiste arheoloogiaga ning ühtlasi otsivad sõlmpunkte traditsionaalsete ja kaasaegsete kultuuripraktikate vahel. Projekti tutvustuse raames arutletakse ka tee kui kahte tähenduslikku punkti ühendava nähtuse üle, samuti selle üle, mis juhtub siis, kui need kaks tähenduslikku punkti on oma tähenduse kaotanud.
Taavi Suisalu on näituseprojekti „Olematud kylad“ kuraator. Ta tegeleb kõikvõimalike helide ning tehnoloogiaga eksperimentaalses võtmes ja/või etenduskunstilistes situatsioonides. Taavi Suisalu on ka heli-ja tegevuskunsti piire kompava kollektiivi Postinstrumentum liige.

Neljapäev 17. juuli - laupäev, 19. juuli
Kell 13-17 -Helitöötuba helikunstnik Patrick McGinley juhendamisel. "Viirastuslik heli": kohaspetsiifiliste helide avastamisretked (inglise keeles: Revenant Sound: Site-Specific Sound Explorations).
Selles töötoas uurivad osalejad heliliselt ühte väljavalitud paika Tartu-Võru postiteel või selle lähiümbruses festivali alal ning valmistavad ette kohaspetsiifilise grupiperformance-i, kasutades väljavalitud kohta instrumendina. Painutatud puit, resoneerima pandud metall, kraabitav telliskivi – kõiksugused kohad pakuvad suurt valikut tonaalsetest ja tekstuursetest helidest.
Töötoa käigus uuritakse väljavalitud paika, töötatakse välja valik nö instrumentidest ning mängitakse nendel elavas esituses festivali publiku ees.
Sõna revenant tuleneb koha mälu kontseptsioonist, täpsemalt öeldes pikaajalisest liikumiste mälust, koha võimest hoida alal jäljed, mis tulenevad tegevusest või energiast, mis on kunagi selles kohas aset leidnud.
Töötuba lõpeb ühise performance-iga laupäeva õhtul. Töötuba toimub inglise keeles, vajadusel tõlkega eesti keelde.
Töötoas osalemine on tasuta. Vajalik on eelregistreerimine: tuuli.tubin@mnt.ee, tel 5635 9637.
Patrick McGinley on heli-, raadio-ja performance-kunstnik, kes on elanud ja töötanud Eestis alates 2009. aastast. Ta tegeleb eeskätt nö leitud helide, esemete ja kohaspetsiifiliste helitöödega ning toimetab iga nädal ka helivälitööde teemalist raadiosaadet. Ta on mitmeid aastaid õpetanud ja viinud läbi õpitubasid, grupitöösid ning -eksperimente.

Neljapäev, 17. juuli
Kell 23 -Öökino muuseumi siseõuel. COMMON ROADS – Pilgrimage and Backpacking in the 21st Century
Kui nimetust "palverändur" seostatakse endiselt peamiselt vagade inimestega, kes lahkuvad kodust ainuüksi religioossetel eesmärkidel, siis noori inimesi, kes võtavad pika rännaku jalge alla lihtsalt seljakotiga ja omal käel reisijatena, nö vandersellidena, peetakse üldiselt meelelahutust otsivateks maailmaränduriteks. Seades need stereotüübid küsimuse alla, järgnes Šveitsi antropoloog ja filmitegija Tommi Mendel ühele noorele naisele tema rännakul St. James’i teed mööda läbi Prantsusmaa ja Hispaania ning teisele naisele tavarändajate radadel läbi Tai, Kambodža ja Laose. Dokumenteerides nende läbielamisi ja kohtumisi kolme aasta vältel, paljastab see film mitmetel
tasanditel intrigeerivad paralleelid esmapilgul kahe täiesti erinevana tunduva reisimise viisi vahel.
Šveitsis sündinud Tommi Mendel on õppinud Zürichi Ülikoolis sotsiaalantropoloogiat, religioonilugu ning ajalugu ja keskendub oma filmiloomingus etnograafilisele filmile. Film on inglisekeelsete subtiitritega.

Reede, 18. juuli
Kell 22 -Ööpidu muuseumi uues parklas. Duo DJ Harlet ja Kulno.
Plaadimängijate ja efektiplokkidega täidetud laud, looper-iga ühendatud akordion, maailmamuusikat miksiv DJ Harlet, akordioniga pärimuslike juurtega muusikat loov Kulno Malva, taustaks trummar Kalle Kindla perkussioonipõhjad – kõike seda kätkeb uus tantsuliselt kuulatav ning eesti ja maailmamuusikaga eksperimenteeriv duo.

Laupäev, 19. juuli
Kell 13 -Ühine graffiti joonistamine graffitikunstnik Sänk juhendamisel. Asukoht kauplusauto ja hobuste lasipuu vahel asuvas metsatukas. Kell 14 -Asfaldile joonistamise töötuba lastele.

Ajavahemikus kell 15-19
-Toomas Altnurme maalide ja skulptuuri tutvustus.
-Triin Rebase teose maastik² esitlus.
-Mariliin Kindsiko-Singh ja Udeya Vir Singh’i installatsiooni esitlus.
-performance Fotorühmituse KUIME fotokupli esitlus.
-Helitöötoa tulemusena valmiv performance helikunstnik Patrick McGinley juhendamisel.

Pühapäev, 20. juuli
Terve päev on avatud erinevad näitused festivalil osalenud kunstnike töödest.

Maanteekunsti festivali korraldab Eesti Maanteemuuseum. Toetavad Eesti Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapital, Eesti Kultuurkapitali Põlvamaa ekspertgrupp, MTÜ Maanteemuuseumi Sõbrad.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: Maanteemuuseum

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: