Linnamuuseumi töötajad on mures tööõhkkonna pärast, direktor lükkab süüdistused tagasi

Foto: Postimees/Scanpix

Tallinna linnamuuseumi töötajad on mures psühholoogilise survestamise, ülekoormatuse ja valdkonna alarahastatuse pärast. Linnamuuseumi juht Kalmar Ulm lükkab aga
süüdistused tagasi.

Linnamuuseumi alla kuuluvad Vilde muuseum ja Tammsaare muuseum peavad läbi ajama ühe giidiga, mida on ilmselgelt vähe, samuti vajavad majad renoveerimist. Aasta algusest koondati Tammsaare muuseumist pool pedagoogi kohta ja nüüd peab Vilde muuseumi giid-pedagoog tegelema mõlema muuseumi gruppidega, vahendas "Aktuaalne kaamera. Nädal".

"Elu on näidanud, et kui hetkel on käimas Vilde juubeliaasta, on meie majja tulnud väga palju kooligruppe ja meie maja pedagoogil on väga palju tööd olnud ja ta tõepoolest on väga palju pidanud ära ütlema, et ta ei saa olla samal ajal Tammsaare muuseumis. Hetkel me ausalt öeldes ei tea, kuidas peaks edasi minema," rääkis Eduard Vilde Muuseumi juht Kairi Tilga.

Samuti ootab Vilde muuseum renoveerimist, millest on muuseumijuhi sõnul viimase kümne aasta jooksul vaid räägitud.

Linnamuuseumi 2013. aastast juhtinud Kalmar Ulm väidab aga, et Vilde muuseumi renoveerimisega alustas linnavalitsus juba läinud aastal. Pedagoogide koondamise väitega Ulm ei nõustu.

"Ei vasta nüüd päris tõele - Vildes ja Tammsaares on kaks pedagoogi, üks täiskohaga, teine poole kohaga. Tähendab, Vilde ja Tammsaare majamuuseumi peale kokku on kaks pedagoogi, üks on täiskohaga ja teine on poole kohaga," sõnas ta.

Linnamuuseumi endiste ja ka praeguste töötajate väitel on alates 2013. aastast, kui Ulm muuseumi juhtima asus, eelistatud rahastamisel Neitsitorni muuseumkohvikut, mida on juhtinud Ulmi abikaasa. Protesteerida Linnamuuseumi töötajad aga ei julge, sest see tähendaks psühholoogilist survet ja töökoha kaotust.

"Minu abikaasa pole kunagi Neitsitorni koosseisus töötanud, tema võttis 2009. aastal pedagoog-giidina tööle muuseumisse „Kiek in de Kök ja Bastionikäigud“ minu eelkäija Maruta Varrak. Tema vahetu juht on sealne filiaalijuhataja Toomas Abiline, kes kureerib ka kõrvalasuva Neitsitorni muuseumkohviku haridustööd ja teisi muuseumiga seonduvaid küsimusi," kommenteeris Kalmar Ulm süüdistusi.

Tänavu jaanuaris vabatahtlikult lahkumisavalduse lauale pannud endine Neitsitorni kohvikujuht Risto Sulu ütles, et pidi täitma mitme inimese kohuseid ning näitama olematu arengukava juures kuue kuuga kiiret käibe ja külastajate arvu tõusu. Selline juhtimisstiil viis aga noore mehe tõsiste tervisehäireteni.

"Jah, mul endal olid ka tegelikult lõpupoole südamerütmihäired, käisin arsti juures ja siis ma tundsin, et on hetk, kus ma pean oma elus muudatuse tegema. Kukkusin Estonia teatris kokku tegelikult ja siis andsingi lahkumisavalduse sisse," meenutas ta.

"Ehk siis töödeldi psühholoogiliselt ja emotsionaalselt, ja mitte ainult mind, vaid ka teisi filiaali juhte Tallinna Linnamuuseumis, kes tunnevad tegelikult sama nagu minagi, ainuke asi, et ma julgesin täna siia tulla rääkima sellest," märkis Sulu.

Kalmar Ulm leidis, et väited töötajate rahulolematusest ja hirmudest on kinnitamata liialdused.

"Ma nüüd ei tea, kust sellised kuuldused pärit on, sest linnamuuseumi meeskond - vastupidi - on väga ühtehoidev, rõõmus, motiveeritud oma töös. Ka ka näiteks linnamuuseumi palgad tõusid sel aastal, mis on samuti väga heaks motivatsiooniks. Ning näiteks läbipaistvuse osas linnamuuseumis juba aasta tagasi moodustati direktori nõuandev koda, mis koosneb viiest muuseumivaldkonna spetsialistist, kes ühiselt, kollegiaalselt võtavad vastu erinevaid otsuseid," rääkis Ulm.

Linnavalitsuse muuseumitöötaja keskmine palk ulatub 700-800 euroni, palgatõusu suurus oli paarkümmend eurot, väidavad töötajad. Seda, kui suurt osa hõlmab Neitsitorn linnamuuseumi eelarvest, Ulm välja ei toonud.

"Seda on raske öelda, sest meil on ühine eelarve. Ja Neitsitorn ei ole üks maja eraldi, vaid Neitsitorn, Kiek in die Kök, Bastioni käigud - see on üks terviklik kindlustuskompleks, mis kuulub muideks ka UNESCO maailmapärandisse," põhjendas direktor.

Praegu on käimas teise osa bastionikäikude renoveerimine, mis peaks lõppema maikuuks, Neitsitornis avati aga äsja näitus Tallinna magusameistritest, mille koostas linnamuuseumis pedagoogi ja giidina palgal olev Edith Ulm.

Kalmar Ulm kuulub äriregistri andmetel alates 2013. aasta septembrist Keskerakonda.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: