Hobusepea galeriis avatakse koprakunsti muuseum ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Uku Sepsivart,
Uku Sepsivart, "Koprakunsti Muuseum". Autor/allikas: repro

Kolmapäeval, 13. mail kell 17 avab Uku Sepsivart Hobusepea galeriis isiknäituse "Koprakunsti Muuseum".

Uku Sepsivart on omandanud bakalaureusekraadi Eesti Kunstiakadeemia skulptuuriosakonnas ja jätkab samas magistriõpinguid. Õpingute käigus on ta end täiendanud Soomes, 2009. aastal viibis Sepsivart Erasmus praktikal Villu Jaanisoo stuudios ja aastatel 2013-2014 vahetusõpingutel Helsinkis Kuvataide Akademias.

Ta on osalenud mitmetel tänakunstiaktsioonidel ja –festivalidel ning koos Tõnis Palkovi ja Andres Siplasega välja andnud tänavakunstiraamatu "Haigusteravi. Kontrollitud". Aastal 2012 pälvis Sepsivart MTÜ Noor Kunst ja Eesti Kunstiakadeemia koostöös välja antava Noore Kunstniku preemia.

"Vajadus luua ja tegutseda, iha muudkui midagi valmistada – kas töötamine on inimeksistentsi loomulik osa," küsib Sepsivart. "Isegi Marcel Duchamp, ready-made’ide ja laiskuse meister, töötas salaja. Kaasaja inimene paistab töötavat usinalt kui mesilane, kuid millised peaksid olema selle tegutsemise tulemid? Valmivad vormid? Kas sellel on üldse mingit tähtsust?

Võib-olla oleks parem olla lihtsalt rakendatud tegevusse nagu Walter de Maria oma "Tähenduseta töös" ette pani? Tähenduseta töö on konvenstsionaalsete eesmärkideta või tasuta tehtud. Seda peaks viljelema üksi, sest muidu muutub see meelelahutuseks ning töötamise tähendusetus läheb kaduma. Soome kunstnik Jyrki Siukonen väidab, et käelisel tööl on omadus muuta tegijat inimlikumaks. Kas see aspekt muudab töö taas tähenduslikuks?

Ameerika modernisti, sürrealistliku eksperimentaalfoto meistri Man Ray sõnul ei loo loodus kunstiobjekte, seda teeme meie. Inimmõistusele omane interpreteerimisvõme, mis näeb objektides kunsti. Kas siis meie, inimesed, kes me seda maailma esitleme ja taasesitleme, oleme oma tegevusega samuti osa loodusest või mitte? Kas meie loodav kunst on midagi loodusest eraldiseisvat?"

Näitus Hobusepeas jääb avatuks 1. juunini 2015.

Kunstnik tänab: Kristjan Ait, Andres Hendrikson, Villu Jaanisoo, Jaan Kompus, Lennart Lennuk, Marko Nautras, Ats Nukki, Ott Pilipenko, Riita Salmi, Berit Talpsepp-Jaanisoo, Juha-Heikki Tihinen, Aleksei Turovski, Hanna Piksarv, Carl-Robert Kagge, Taavi Talve, Kirke Kangro, Sandra Sule, Maria Jürisson, Johannes Säre, Remi Boisbourdin, ema, isa, Maive Roos, Maarja Paim.

Näitust toetavad Eesti Loodusmuuseum, Eesti Kunstiakadeemia ja Eesti Kultuurkapital.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: