Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Omailmas tegutsevad naisolendid on täielikud ja igavesed

Viive Noor, illustratsioon raamatule
Viive Noor, illustratsioon raamatule "Lilla kuningatütar" Autor/allikas: fragment

Viljandis Kondase keskuses on avatud Viive Noore näitus "Armastuse puu".

Viive Noor (s 1955) on tuntud ja armastatud lasteraamatute kujundaja ja illustraator ning kunstiavalikkuse poolt tunnustatud vabagraafik, kes on osalenud alates 1978. aastast enam kui 300 näitusel ning kelle teosed kuuluvad kunstikogudesse Eestis ja mitmel pool mujal maailmas. Eesti Lastekirjanduse Keskuse kunstieksperdina on ta Eestisse toonud kümneid graafika piire avardavaid näituseid üle maailma ning on ühtlasi algatanud rahvusvahelise Läänemeremaade illustratsioonitriennaali, mille kuraator ta 2003., 2006., 2009. ja 2013. aastal oli. Oma eriala professionaalse edendamise eest seisab ta Kujundusgraafikute Liidu juhatuse liikme ning raamatugraafika sektsiooni esimehena. Kunstniku käesolev väljapanek koosneb kahest osast: graafikanäitusest "Armastuse puu" ning illustratsioonidest, mis valmisid Tiia Toometi peagi ilmuvale lasteraamatule "Mailill ja ülane".

"Armastuse puu" koosneb paarikümnest graafilisest teosest, mille läbivaks teemaks on müstiline, õilmitsev loodus ning selles iluilmas elutsevad muinasjutulised naised ja tütarlapsed, olgu siis Väikese merineitsi, Imedemaa Alice'i või Punamütsikese rollis. Viive Noor on loonud hästi äratuntava käekirjaga omailma, kus tillukesest seemnest võib hetkega võrsuda poolt maailma kattev hiigelpuu, mille võra ületab riigipiire, keelepiire, ei hooli kahtlejate sõnadest ega kaine mõistuse kaalutlustest. Sealses maailmas kasvavaid puid ja naisolendeid ei saa soovi mööda kujundada ega teadlikult aretada, oma salapärases seletamatuses on nad täielikud ja igavesed.

Tiia Toometi lasteraamatu "Mailill ja ülane" lood on kirjutatud spetsiaalselt Viive Noorele, kelle kujundatud lasteraamatute austaja autor pikka aega on olnud. Raamat räägib kahest õest, Mailillest ja Ülasest, kellel on alati hirmus palju tegemist ning palju sõpru kellega mängida: onupoeg Paul Peeter, triibuline kass Põnts, pööningul vanas kohvris pesitsevad Härra Karu ja plekist Isand Rott. Veel on Mailillel ja Ülasel hulk tillukesi sõpru, kes elavad aias ja metsas, nagu vihmaplikad, maasikahaldjad, tuuleprintsid, päkapikk Pepe, Külmapoiss ja paljud teised. Üheskoos äratatakse kevadlilli, värvitakse maasikaid, võideldakse nõiaga, käiakse Konnamoori kohvikus kontserdil ja peetakse maha mõnus jõulupidu.

Tammerraamatu poolt kirjastatav lasteraamat jõuab lugejateni 2015. a detsembris.

Näitus jääb avatuks 30. jaanuarini 2016. Kondase keskus (Pikk 8, Viljandi) on avatud igapäevaselt 10–17.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: Kondase keskus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: