Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Arvustus. Trump Conception, gruuviusku orkester

Trump Conception
Trump Conception Autor/allikas: Facebook

Uus plaat
Trump Conception
"One" (Trumbi Muusika)
10/10

Ei juhtu just sagedasti, et Eesti muusikud astuvad mustade muusikute pärusmaale ja vannuvad truudust gruuvile. Trump Conception, eesotsas bassist Janno Trumbiga, on seda teinud ja tulemuseks on enneolematul tasemel kőlav orkestreeritud RnB ja tipptasemel groove. Jazz-esteetikat toovad sellesse muusikasse komponeeritus ning vabaimprovisatsioon.

10-liikmeline Trump Conception sai alguse ühest "Torumehest". Õigemini ühest andnud gruuvifännist bassimehest, kes 2015. aasta kevadel kirjutas orkestratsiooni oma palale "Torumees" ning saavutas Uno Naissoo nimelisel heliloomingukonkursil 2. koha. Kiiduväärt tulemus innustas noort muusikut oma loomingu ja seadetega edasi tegelema. Et tema lemmikmuusika kőlaks võimalikult ideaalilähedaselt, ei teinud Trump allahindlust bändi koosseisus - see pidi olema orkester. Kutsunud kokku noore generatsiooni ärksamad mängijad, sai koosseis järgmine: Janno Trump elektribassil, Madis Muul klahvpillidel, Pent Järve elektrikitarril, Dmitri Nikolajevski trummidel, Caspar Salo löökpillidel, Allan Järve ja Tanel Kuusk trompetitel, Johannes Kiik tromboonil, Danel Aljo tenorsaksofonil ja Keio Vutt baritonsaksofonil.

Orkestri nimevalikul ei saanud lasta käest universaalset ja rahvusvahelist nime Trump - muidugi mitte USA presidendikandidaadi tőttu, vaid ikka selle nime esialgse, trumpava tähenduse pärast. Tegu on täielikult Trumbi kontseptsiooniga, kuigi kőik orkestriliikmed saavad "sőna" vőrdväärselt - soolod on emotsionaalselt täisväärtuslikud, stiilsed ja tehniliselt perfektsed. Kőik noored mehed on bändis head, aga siiski tundub olevat kambas üks tőeline imemees - trummar Dmitri Nikolajevski, kellele omast täpsustehnilist, dünaamilist ja jőulist gruuvrütmikat pole siinmail küll enne kuuldud. Halleluuja - nii vőib hüüda küll, seda enam, et bändiliider peab ise oma kőige suuremaks armastuseks just gospelmuusikat. Gospelis seda rütmi ja bluusi juba jagub - see on muusikaline allikas, millest saab lõputult ammutada nii rütmilises, harmoonilises kui hingelises ning loomulikult ka kehalises plaanis, sest rütmimuusika ongi ju vägagi kehaline muusika.

Juba esimene pala plaadil "Lugu nr. 5" kutsub tantsima ja meenutab oma hoogsa minekuga kangesti acid jazz'i lipulaeva Incognitot. Aga eeskujusid on noortel muusikutel varasemastki ajast - teadlikumad gruuvisőbrad kuulevad mõjutusi nii Weather Reportist, Tower Of Powerist, Earth Wind And Fire'ist, aga ka 70ndate jazz- ja disco-funk'ist üldiselt. Janno Trump ise on nimetanud oma eeskujudena Ricard Bonat, Pat Metheny't, kuid bassimeestest sügavaima mulje on talle jätnud legendaarne ja surematu Jaco Pastorius. Jaco on inspireerinud Jannot oma kordumatu helikeelega, nii hard groove'i kui ka meloodiliste soolode meistrina. Trumbi enda soolo palas "Science Funktion" on just meloodiline ja mõtlik - sümpaatne enesetutvustus!

Albumi kolmas pala "Rhythm or Blues" on maiuspala aeglase gruuvi austajaile - lihtne bluusilik teema kulmineerub tungleva tenorsaksofoni soologa ning viib vererőhu üles järjest tihenevate faktuuride ning dünaamikaga. Spirituaalne Hammondi orel ei jäta kahtlustki, et see pala on gospelilembuse ehedaim näide.

Sellele järgnev pala "Lonkab" kasutab broken beat'i, et tekitada tunne veidi lonkavast hip-hop gruuvist, mis muudab asja eriti ägedaks. Usun, et kõvahäälne Jill Scott soleeriks hea meelega sellise pőhja peale. Jahe värk.

Mőnusat sürrealismi loob pala "Läänemere ained", mille Trump on kirjutanud mőjutatult lőhnaaistingutest lapsepőlves, kui vanavanemate juures Meriväljal oli teistmoodi merelőhn just see, mis enim meelde jäi, samuti on lugu kantud patriootlikest tunnetest ning eestlaseks olemisest. Loo sürreaalseid ja samas armsaid hetki tőestab vastandlik ülesehitus ja jőuline coda - A-osa on stoiliselt ja eestlaslikult rahulik, B-osa vastandub märksa aktiivsema olekuga ning muheda vanaeestlase kőva sőna lajatab loo lőpus oma baritonsaksofoniga Keio Vutt. Baritonsaksofon asendab torupillijorinat küll suurepäraselt.

Plaadi mőttehetk saabub kompositsiooniga "Moment" - popilik lihtne meloodiajoonis, loomulik harmooniakulg ning Allan Järve voolav trompetisoolo mőjuvad peale tihedaid rütmifaktuure ja keerulisi partituure puhastavalt ning annavad vőimaluse hinge tőmmata enne viimast latin-funk pidu "Fiesta Escandinavat". Tőeliseks ladinagruuviks on vaja muidugi ka löökpillimängijat, kes valdaks ladinalikke trumme - conga'd, pongo'd, timbale'd annavad őige kõla ja meeleolu ning seda tõelisust pakub albumil külalisena brasiillasest trummar François Archanjo. Kui nakatavale rütmile lisada vunki täis Eesti muusikud, kes valdavad pillimängu suurepäraselt ning bändi eestvedaja, kelle orkestratsioonid on säravad ja stiilitundlikud, ei saagi tulemus olla muud kui tőeline fiesta!

Trump Conception esitleb oma debüütplaati 12. aprillil Tartus, Genialistide klubis ning 14. aprillil Tallinnas, Von Krahlis.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: