Tartu linna uus üldplaneering toob elu kesklinna ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Tartu linna põhiline siht on hoida uue üldplaneeringu abiga inimesi linna piiri taha kolimast. Selleks plaanitakse tuua rohkem elu kesklinna vahetusse ümbrusse, eelkõige Ülejõele. Et hoida elu Tartus, vaatas linn üle ka ehitustingimused ning vähendas miljööväärtuslikke alasid.

"Miljoniväärtuslikud alad on ühelt poolt väga vajalikud, aga teisalt loovad nad ka piiranguid, just piirangute küsimus on üks, mida tuleb kriitiliselt vaadata. Linna arenguks on oluline, et linnas oleksid mõistlikud tingimused ehitamiseks," ütles Tartu linna arengu- ja planeerimiskomisjoni esimees Verni Loodmaa "Aktuaalsele kaamerale". Tema sõnul viivad piirangud ehituse linna lähialadele, kus sageli ei ole tingimused nii selgelt reglementeeritud.

Kui Karlova ja Supilinn jäävad endiselt miljööväärtuslikeks, siis näiteks Raadil ja Tammelinnas muutub ehitamine lihtsamaks, kuna sealne hoonestus on aegade jooksul rikutud või liiga kaootiliselt miljööväärtuslikku piirkonda arvatud.

Tartu abilinnapea Jarno Lauri sõnul oli temalegi üllatuseks, et näiteks Veski tänava piirkonnas ei ole miljööala. "Oleme üle vaadanud alasid, mis oma olemuselt peaksid olema miljöökaitse all. Veski, Aleksandri ja Kalevi tänavate vaheline piirkond peaks lisanduma miljööalade hulka."

Linn teeb suuri pingutusi, et viia transiitliiklus linnast välja. Kui praegu sõidavad autod kesklinnast läbi Narva maantee kaudu, siis tulevikus peaks osa koormusest võtma endale uus sadamaraudtee koridori tänav, mis hakkab kulgema Vaksali ja Riia maantee ristist kuni tulevase Ropka sillani. Teiseks oluliseks teeks saab Põhja puiestee ühendus Muuseumi teega, mis ühendab Jaamamõisa ja Raadi.

Lõppkokkuvõtteks peaks see tähendama, et kesklinnas ja elamualadel pole enam transiitliiklust ja seal on palju inimsõbralikum liikluskeskkond. Abilinnapea sõnul puudutab see aga ka muid kohti peale kesklinna, näiteks Karlovat, kus tahetakse samuti transiitliiklust oluliselt vähemaks viia.

Eskiislahenduse tutvustamiseks toimub avalik arutelu 9. mail.

Toimetaja: Jaanika Valk

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: