Arvustus. Me oleme sinuga ühe jõe kaks kallast ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Valeriy Sakov ja Kersti Karu
Valeriy Sakov ja Kersti Karu Autor/allikas: Mari Arnover

Näitus
Kersti Karu ja Valeriy Sakov

"Kahekesi"
Vene Kultuurikeskus
Avatud 15. maini

Kunstnikest abielupaari Kersti Karu (1946) ja Valeriy Sakovi (1947) maalinäitus "Kahekesi" avati Vene Kultuurikeskuses 30. aprillil. Oma terviklikkuse ja austuse poolest kunstniku elukutse vastu lähedasemat väljapanekut vist nende seinte vahelt ei meenugi. Ilma liialdamata võib väita, et vaataja satub näitusel otsekui jõe sängi, mille kaldad ja vool on loonud need kahe, eesti ja vene kunstniku tööd.

Kui Severodvinskist pärit Valeriy Sakovi Vene Kultuurikeskuses eksponeeritud tööd on tallinlasetele tuttavad ka varasemast – näituselt "Asjad, inimesed" (6.05–28.06.2014 Tallinna Ülikooli Akadeemilises Raamatukogus) – siis Kersti Karu õlimaalid on laiema avalikkuse jaoks suur üllatus. Positiivne üllatus, kuna Karu on Eestis tuntud siiski eeskätt tarbekunstniku ja keraamikuna. Tema keraamikat on olnud näha näitustel nii Eestis, Soomes, Belgias, Taanis, aga ka Moskvas. Aastael 1971 kuni 2003 töötas Karu kunstikombinaadis ARS tehnoloogi ja hiljem autoritiraaži kunstnikuna. Tema looming on aga muu keraamikatoodangu hulgast alati silma paistnud ja eristunud.

Kersti Karu on osanud endale omase individuaalsuse üle tuua ka oma lõuenditele. Nagu öeldud, kui oled korra tema töid näinud, siis ei aja sa neid enam kunagi kellegi teise omadega segi. Tema üheteistkümne näitusel näha oleva maali sujuvad jooned, vaoshoitud värvid ja toonitatud sissepoole pööratud eesmärgimäratus justkui oponeeriks Valeriy Sakovi samuti üheteistkümnel lõuendil kujutatud maailmale. Sakovi maale võiks iseloomustada kui küllastunud ja hüpertrofeerunud konkreetsust. Kuid see kahe autori loomingu omavaheline kontrast on vaid telg, mille ümber keerdub mitmetasandiline ja ekspositsiooni näol lavastatud spiraal, teatud vestlus-mäng kahe elutarga meistri vahel.

Kuidas mitte muiata Kersti Karu maali "Planeet" ja Valeriy Sakovi "Viisud" omavahelise naabruse üle?! Ilma jalatsiteta (olgu need siis ka kõige lihtsamad) mööda meie planeeti juba eriti kaugele ei kõnni ja ammugi ei näe neid metsikuid paiku (kus suhkruarbuusid on mäenõlvalt paista). Ja isegi kui jalatsid on suurevõitu, siis ei olegi see niivõrd tähtis, sest tulevikus kulub kõik ära! Või võtame need kaks merd – Kersti karu "Meri" ja Valeriy Sakovi "Rännak". Esimesel on Karu avanud merd sõna otseses mõttes seestpoolt nähtuna ja teisel on Sakov kujutanud paadirändurite kõrval, mere kohal kõrgumas hiiglaslikku putukat. See näitus on kui voolav jõgi-vestlus, just nagu mingi vana laul, millest ühtki sõna välja jätta ei saa. Kus on tema läte ja kus tema suue?

Vene poeedi ja laulukirjutaja Grigori Pošenjani lauluread "Me oleme sinuga ühe jõe kaks kallast" (Два берега) võiksid väga hästi sobida abikaasade Karu ja Sakovi ühisnäituse epigraafiks, kes on otsustanud just sellisel moel tähistada oma lähenevaid 70. sünnipäevi. Andrei Ešpai meloodia samale laulule (mille on kuulsaks laulnud Maija Kristalinskaja) sobiks omakorda hästi näituse muusikaliseks saatjaks.

Näituse "Kahekesi" puhul, mis jääb avatuks kuni 15. maini, on tegemist kahtlemata hea ja õnnestunud panusega nii Vene Kunstnike Ühendus Eestis suurde ja sõbralikku perre kui ka kogu Eesti kunstiellu.

Näituse ekspositsiooni nõustasid Aleksei Kornilov, kes alles äsja asus juhatama Vene Kunstnike Ühendust Eestis, ja Aija Sakova.

Vene keelest eesti keelde vahendanud Aija Sakova

Kuulake ka Raadio 4.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: