Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rae vallas avatakse Eesti esimene maakunsti keskkond

Rae koolimaja
Rae koolimaja Autor/allikas: Janno Bergmann

Lisaks maakunsti keskkonnale avatakse 26. augustil ka rahvusvaheline Vaskajala loomeresidentuur ja renoveeritud Rae koolimaja. Residentuur on aga tegus juba avamiseelselt ning on võtnud vastu külalisi Venemaalt, Hispaaniast, Saksmaalt ja Austraaliast, kes on olnud abiks profiili kujundamisel ja osanud anda objektiivset hinnangut perspektiivide osas.

Näiteks on külastanud Vaskjala residentuuri Moskvas elav ja töötav kuraator Anna Romanova MMOMA (koostöös Eha Komissaroviga kureerisid KUMUs näitust "Sümmeetrilised maailmad peegeldatud sümmeetriad. Ülo Sooster, Juri Sobolev, Tõnis Vint, Raul Meel"). Tema hinnangul tasuks kindlasti taolises looduslikus paigas praktiseerida maakunsti (land art) ja installatsiooni.

Lähima näitena maakunsti keskkonnana võib tuua Lätis juba pikalt tegutsenud Pedvale vabaõhumuuseumi Kuramaal.

"Selle piduliku sündmuse tähistamiseks oleme püstitanud kolm installatsiooni Kunstikonteineri liikmetelt. Installatsioonid jäävad kohalikele ja mujalt tulnud külalistele uudistamiseks statsionaarselt," kommenteeris Rae Kultuurikeskuse juhataja Toomas Aru.

Installatsioonid: 

1. "Kümblejad - sauna installatsioon" Tanel Saar ja Kunstikonteiner, Kultuuritehas Polymer (Tallinn), Baltas Nakts Festival (Riga, Latvia), Fountain Art Fair (Miami, USA), Brisbane Festival 2010 "UNDER THE RADAR" (Brisbane, Australia), 2009 - 2010.

2. Installatsioon „Kes seisnud selgimata pilgu eel“ Kilian Ochs ja Kunstikonteiner, Kultuuritehas Polymer (Tallinn), Tartu Kunstimaja, Pärnu Linnagalerii, 2013

3. Rauno Teideri kohaspetsiifilise valgusinstallatsiooni avamine.

4. Installatsioon "Monument Euroopale - Euro Rainbow", Janno Bergmann , S12 Galerii, Bergen, Norra 2016, Pärnu Linnagalerii 2017.

Lisaks kunstile on avatud Rae koolimaja ja Vaskjala residentuur külalistele alates kella 18st. Peetakse töötube ja õhtu lõpeb Jaan Pehki kontserdi ja saunaga, mis toimub sauna installatsioonis. Ajakava on leitav kultuur.rae.ee

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: