Arvutialane teaduskeel sai raamatu võrra rikkamaks

Arvutialane teaduskeel on saanud rikkamaks ühe olulise eestikeelse teose võrra. Eestis arvutiteaduse ja tehisintellekti uurimise rajanud akadeemik Enn Tõugu kirjutas raamatu, mis salvestab eesti keeles olulise lõigu arvutiteaduse erialasest aga ka kultuuriloolisest arengust.

Enn Tõugu raamat “Arvutid, küberruum ja tehismõistus” algab sõbraliku matemaatikaõpikuliku seletusega sellest, kuidas ikkagi käib arvuti sees maailma lahtivõtmine ühtedeks ja nullideks ning kuidas sellest saab taas mõtestatud info. Seda raamatut võiks lugeda igaüks, et saada aru, kuidas arvutid meie igapäevaelu infoga varustavad.

“Õpilasi tuleks koolis teisiti õpetada,” sedastab Enn Tõugu. Neid ei tuleks õpetada tarbijateks, kes teavad, mis äpp on millest parem, vaid sellisteks, kes teavad ka seda, kuidas arvuti töötab, leiab Tõugu. “Ma arvan, et seni õpetatakse koolis aurumasinaid. Mina õpetaksin aurumasinate asemel arvuteid.”

Seega võiksid inimesed teada, kuidas töötasid esimesed arvutid ja kuhu need on arenenud tänapäevaks. Enn Tõugu raamat on teaduspõhine ja terviklik ülevaade arvutiteaduse arengust maailmas ja Eestis,

Tartu Ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo märgib, et raamatu autor on üks kahest n-ö vanema põlvkonna arvutiteadlasest, kes tõid Eestisse arvutid ja asusid arendama arvutiteadust ning tehisintellekti. “Kui nüüd pioneerid kirjutavad sellest, kuidas nad on algusest peale noh arenenud see valdkond, siis see on nagu selline terviklik käsitlus, mida Eestis pole varem olnud.”

Kuid veel olulisemana seletab see raamat lahti selges ja ilusas eesti keeles arvutialased terminid.

“Meil ei ole isegi oluliste sõnade tähendusi. Kui me hakkame vaatama, mis on teadmised, mis on info, andmed, siis need sõnad on keeles olemas, igatpidi korralikud. Aga nende tähendustega on veel jama,” seletab Tõugu.

Tema hinnangul peaksid arvutialast eestikeelset sõnavara ja teaduskeelt arendama koos informaatikud, matemaatikud, keeleteadlased, lingvistid ja kõige enam ehk semiootikud, kes oskavad märgi ja tähenduse vahel seoseid kirjeldada.  

Info on töödeldud andmed ning info põhiomadus on vähendada määramatust. Enn Tõugu raamat ongi info, mis vähendab määramatust arvutite ja andmeküllases maailmas.


Enn Tõugu “Arvutid, küberruum ja tehismõistus. Noppeid arvutite imepärasest eduloost”, Tallinna Ülikooli Kirjastus

Raamat annab selges ja tavalugejale mõistetavas keeles ülevaate, kes on kes arvutite, interneti ja kübermaailma arengus ning asetab sinna ka Eesti. Raamat algab sõbraliku matemaatikaõpikuliku seletusega, kuidas ikkagi arvuti sees see maailma lahti võtmine ühtedeks ja nullideks ning nendest mõtestatud info kokku panemine käib. Tõugu raamat salvestab eesti keeles olulise lõigu arvutiteaduse erialasest aga ka kultuuriloolisest arengust.

Loo juures olevas videos on kasutatud kaadreid, mis filmitud Tallinnas asuvas Arvutimuuseumis.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: