Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Live-elamus. Ellen Andrea Wang – vahetu ja vaba põhjamaine jazz

Ellen Andrea Wang Punases Majas
Ellen Andrea Wang Punases Majas Autor/allikas: Raul Ollo

Live-elamus
Ellen Andrea Wang
Jazzkaar
Punases Majas 24. aprillil

Norra laulja-helilooja ja kontrabassist Ellen Andrea Wang on tõusev täht põhjamaises jazzis, kelle andekust ja enesekindlust oli kosta nii pilli sõrmitsemisest kui hingestatult esitatud ballaadides. Lisaks Wangile olid laval ka klahvpillimängija Erlend Slettevoll ja trummar Erland Dahlen. Etteruttavalt võib öelda, et keegi trio liikmetest ei jäänud varju ega tahaplaanile – vastupidi, publik tunnustas aplodeerides nii Slettevolli imelisi klaverisoolosid kui Dahleni põnevaid improvisatsioone löökpillidel.

Trio alustas kontserti palaga "Air", mis kostus just nii õhuliselt kui pealkirjast välja võiks lugeda, samuti andis see aimu eesootava kontserdi suundadest. Wang laveeris oskuslikult vokaali ja kontrabassi pizzicato vahel, luues täiusliku tasakaalu nende kahe vahel ning tekitades kuulajas uudishimu – mis tuleb järgmisena? Üllatavaid momente jagus, sest lisaks Wangile andsid oma panuse nii improvisatsiooni kui instrumendipargi laialdasele kasutusele Slettevoll ja Dahlen.

Teine pala "Change of Heart" on pärit Wangi viimaselt albumilt "Blank Out", mis ilmus möödunud aastal. Esitlusele tulnud lugudest oli see kahtlemata kõige tugevamate popmuusika sugemetega, kuid Wangi muusikale ongi iseloomulik stiilide miksimine ja n-ö elementide laenamine teistest žanritest, olgu selleks pop, rock või näiteks indie.

Ellen Andrea Wang Punases Majas Autor: Siiri Padar

Kui kontserdi esimeste lugude juures võis klahvpillimängija Erlend Slettevolli leida süntesaatori tagant, siis alates kaunist ballaadist "Heaven" musitseeris ta rohkem tiibklaveril. Mis ballaadi põnevaks tegi, oli rütmiline toetus trummidelt – märkamatult taustal tiksumas, ent ometi nii tähendusrikas. 

Esitati ka vanemat muusikat nagu “Heartbeat” ja “Perfect Danger", viimane neist üllatas publikut rockilike elementide ja vinge trummisoologa loo alguses. Nii Dahleni meisterlik rütmipillide valdamine kui ka eelnevalt mainitud lai instrumendivalik tuletas meelde Taani legendaarse helilooja-löökpillimängija Marilyn Mazuri stiili, kes Eesti publikut Talvejazzil Kumu auditooriumis rõõmustas.

Kuigi mitmed lood läksid instrumentaalselt üle uuteks paladeks, jõudis Wang põgusalt tutvustada ka muusika sisu, tuues näiteks esile lugu "Electric", mis nutikate sõnade kaudu jutustab seadmetest, mis Wangi kodus elektriga töötavad. Pala "Fjord Ferry", mille algus tõi fookusesse Wangi bassimängimise, oli aga tervitus lauljanna kodukoha parvlaevale, mis fjordide vahel seilab. Loole lisas maagiat virmaliste toonidesse värvunud lavavalgus.

Pärast kontserti avanes võimalus tükike põhjamaist värsket jazzi endaga ka koju kaasa osta ning kontserdi külastajad tegid seda suurima rõõmuga – oli raske eristada, kas pikemaks osutuks garderoobijärjekord või siiski vinüüli ostvate inimeste rida.

Koosseis:

Ellen Andrea Wang – kontrabass, vokaal
Erlend Slettevoll – klahvpillid
Erland Dahlen – löökpillid

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: