EV 100 ühismatk lõppes raamatuesitlusega Vargamäel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva suvise peonädala teine, looduse päev, algas suurejoonelise ühismatkaga Järva-Madiselt läbi Kodru raba Vargamäele. Vargamäel esitleti ka trükisooja raamatut "Eesti rahvusmaastikud sõnas ja pildis", mille autorid on fotograaf Ingmar Muusikus ja kirjanik Juhani Püttsepp.

Nii suurt hulka loodushuvilisi pole Kodru rabas ammu nähtud. Kuna ilm oli erakordselt ilus, siis käidi usinasti ka rabajärves ujumas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Looduse päeval Vargamäel räägiti palju Eesti rahvusmaastikest. Rahvusmaastike idee sündis Jaan Eilartil veerand sajandit tagasi, kuid nende väljavalimiseni jõuti alles selle aasta algul.

Kirjanik ja semiootik Valdur Mikita ütles, et tema arvates on neid vaja sellepärast, et inimesed mõistaksid, et nende kodu algab metsast, maastikust ja merest. Eestlastele kõige omasemaks rahvusmaastikuks peab ta suurt ja muinasjutulist männimetsa. "See on see, mis meid minu meelest kõiki rahvusena seob - nii mere ääres üles kasvanud inimesed kui ka Lõuna-eestlased, Lääne-eestlased. Vot ilus männimets on see, mis meile kõigile läheb hinge," lausus Mikita.

Viiskümmend meie rahva jaoks kõige olulisemat maastikku on leidnud koha laupäeval esitletud raamatus "Eesti rahvusmaastikud sõnas ja pildis", mille fotode autor on Ingmar Muusikus ja pilte illustreerivad tekstid kirjutas Juhani Püttsepp.

"Aasta otsa ilmusid lood ja pildid Maalehes, igas nädalas üks lugu, üks pilt. Sealt edasi kui see valmis sai, siis selle jätkuna läks raamatu peale see asi," rääkis Muusikus.

Püttsepp lisas, et tekstid sündisid kõiki paiku külastades ja lugedes raamatuid.

Sel päeval kui ma pidin teksti kokku võtma, oli laua peal ikka mitu kuhja raamatuid ja erinevaid autoreid. Erinevaid kirjeldusi eri aegadest neist paigust.

Aga looduspäeva tähistati laupäeval kõikjal üle Eesti.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: