Mihkel Ilus: suur osa Kaarel Kurismaa loomingust on unistuste piirimail

Foto: ERR

Alates 14. septembrist on KUMUs avatud ühe eesti heli- ja kineetilise kunsti alusepanijate Kaarel Kurismaa näitus "Kollase valguse orkester". "OP+" võttis ülespaneku osadeks lahti kunstnik Mihkel Ilusa abil.

"Suur osa tema loomingust on unistuste piirimail. See püüdlus ja tahe see siseelu kõige siiramal ning kirkamal kujul teiste ette tuua on oluline. Üks mu lemmikpealkirju Eesti kunsti teostest on kindlasti "Pürgimus". "Pürgimus" võtab ehk kokku ka selle, et mõned asjad on jäänud tegemata."

Ilus nentis, et see näitus võiks olla mitmeid kordi suurem. "Mulle meeldiks, kui kogu see maailm kas või üheks päevaks kataks terve ilma ära, et inimesed peaksid sellises maailmas pikalt aega veetma."

Ta märkis, et nii tema tuju, hing kui ka meel puhkavad seda näitust vaadates ja peab sellisel kujul helguse leidmist tohutult eluterveks. "Mul oli [kord] hästi pingeline päev olnud ja mitu väga paljude võrranditega ülesannet peas [vaja] lahendada ja siin ma tundsin vabadust."

Paljud Kurismaa teosed on tegelikult kokku ehitatud leidobjektidest. "Ta on sageli alustanud just sellest, mida ta leiab ümbritsevast reaalsusest ja paneb sinna oma iseloomu järgi siis midagi juurde. Võtab killukese reaalsust ja teeb selle helgemaks ja paremaks."

Ilus meenutas, kuidas Kurismaa rääkis talle sellest, kuidas ta 70. aastatel Kaubamaja vaateaknaid kujundas. "Kui tema kõik teosed oleks olnud sel ajal näitusesaalides, siis see oleks olnud päris poliitiline probleem. Aga selle jaoks ta leidis kiire võimaluse, kuidas Kaubamaja vaateakendel teha midagi kiiresti viisil, et seda nägid väga paljud inimesed korraga. Selle juures on mõjuv see lihtsus, et kui lühikese sammuga jõuda väga suure publikuni. See on võib-olla see, kuidas ta mind on just mõjutanud, rääkimata sellest värvi ja vormi keelest, mis on lihtsalt imeline muinasjutumaailm."

Ilus sõnas lõpetuseks, et Kurismaa näitusele tuleb tulla väga avali südamega ja lihtsalt lasta sel iseendaga juhtuda, mida sellel pakkuda on.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: