Rahvusringhäälingu programmid tähistavad muusikapäeva alates varahommikust

ERSO jätkas oma Kesk-Euroopa tuuri Austrias
ERSO jätkas oma Kesk-Euroopa tuuri Austrias Autor/allikas: Reinhard Winkler

Rahvusvaheline muusikapäev täidab 1. oktoobril rahvusringhäälingu programmid muusikaliste üllatuste ja meeleolukate kontsertidega, samuti on kuulajad oodatud end proovile panema viktoriinides. Muusikapäev kulmineerub muusikaauhindade tseremooniaga ERR-i kultuuriportaalis, ETV-s ja Klassikaraadios.

Rahvusringhäälingu muusikapäeva lükkab 1. oktoobril kell 7 käima Klassikaraadio e-viktoriin. Klassikaraadio kodulehel saab kuni 2. oktoobri kella 10-ni vastata muusikaviktoriinile, kus küsimusi jagub nii klassika, džässi kui ka popmuusika vallast. Kokkuvõttesaade, kus selguvad parimad vastajad ja auhinnasaajad, kõige raskemad küsimused ja õiged vastused, on Klassikaraadio eetris 2. oktoobril kell 13.05.

Muusikapäeval toob Klassikaraadio kuulajateni kolm kontserdiülekannet ja suure soovikontserdi. Raadiokuulajate soovid jõuavad eetrisse kahel korral. Kell 10–12 lahendavad otse-eetris muusikapäeva viktoriini nii muusikud, asjaarmastajad kui ka võhikud. Seda saadab nii üllatusesinejate kaunis muusika kui ka kuulajate soovilood. Saatejuhid on Miina Pärn ja Lisete Velt.

Kell 14–16 võtavad saatejuhi Kersti Inno kõrval mikrofoni taga istet maestro Neeme Järvi ning Islandil elav klarnetist Selvadore Rähni. Saates kuuleb muusikute mõtteid muusikapäevast ning kõlavad maestro valitud soovilood.

Muusikapäeva lõpetab Klassikaraadio eetris hilisõhtune kaaslane "Fantaasia". Erandlikult on saatel kolm autorit – oma lemmikmuusikat tutvustavad Eesti Muusikanõukogu liikmed Henry-David Varema, Endrik Üksvärav ja Märt-Matis Lill.

Klassikaraadios jõuab otseülekandena eetrisse pilguheit rahvusvahelise muusikapäeva kontsertidele. Kell 12 on eetris ülekanne Tallinna Jaani kirikust Eesti Filharmoonia Kammerkoori kontserdilt. Kell 13 on Klassikaraadio Arvo Pärdi Keskuses, kus soolokontserdi annab pianist Age Juurikas. Muusikapäev kulmineerub muusikaauhindade tseremooniaga, mis toimub seekord Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia uues saalis. Otseülekandes saab pidulikku galakontserti jälgida Klassikaraadio ja ERR-i kultuuriportaali vahendusel. ETV toob kell 22.05 vaatajateni kokkuvõtliku erisaate, mille saatejuht-toimetaja on Reet Weidebaum.

ETV alustas muusikapäeva tähistamist juba pühapäeval saates "Hommik Anuga". Nädala jooksul jätkub muusikaline eksperiment, millega seoses saavad paljud saated üheks nädalaks endale uue arranžeeringuga tunnusmuusika. Jarek Kasar, Kadri Voorand, Robert Linna ja paljud teised Eesti muusikud annavad sel nädalal omanäolise kõla järgmistele saadetele: "Terevisioon", "Ringvaade", "Aktuaalne kaamera", "Esimene stuudio", "Osoon", "Suud puhtaks", "Pealtnägija" ja "OP".

ETV2 toob muusikapäeva õhtul esimest korda teleekraanile dokumentaalfilmi varalahkunud Aviicist. 2018. aastal kõigest 28-aastasena surnud Rootsi muusik Tim Bergling vallutas kõik lavad, ent kuulsuse ja edu varjuküljena saatsid noort meest terviseprobleemid, stress ja kurnatus. Kell 23 ETV2-s linastuv dokumentaalfilm "Avicii: Tõestisündinud lood" näitab andekat muusikut läbi originaalsalvestuste ja arhiivimaterjalide. Sõna saavad David Guetta, Wyclef Jean, Nile Rodgers, Tiësto and Chris Martin.

Raadio 4 kutsub samuti kuulajaid teadmisi proovile panema. Kell 8.40 algab hommikuprogrammis viktoriin "Arva ära, mis muusika see on?", kus kuulajad peavad ära tundma klassikalise muusika šedöövreid. Hommikuprogrammi külastab muusikapäeva puhul tuntud muusik Peedu Kass, kes musitseerib otse-eetris. Muusikapäev jätkub Raadio 4 erisaadetega – kell 10.05 on eetris Andrei Sozinovi juhitud saade "Avalikud toimikud. Muusikapäeva eri" ja kell 21.05 "Eetris on klassika! Muusikalood" koos saatejuht Irina Svenssoniga.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: