Tegevust alustas Eesti filmide veebikeskkond Netikino.ee

Foto: kuvatõmmis/Netikino.ee

Neljapäeval avas filmihuvilistele uksed laienenud Netikino.ee. See on veebipõhine Eesti filmide voogedastuskeskkond, mille kataloogis on vaatamiseks nii mängufilme, dokumentaale kui ka animatsiooni.

"Netikino eesmärk on olla keskkond, mis annab ülemaailmselt võimaluse vaadata laia valikut uuematest ja vanematest Eesti filmidest. Ühtekokku on avanädalal kataloogis 50 linateost ja uut materjali lisandub iga nädal," ütles Netikino algataja Eero Nõgene. "Oleme loonud keskkonna võimalikult lihtsaks ja kasutajasõbralikuks, näiteks ei pea ennast kasutajaks registreerima."

Netikino.ee juht Karin Järvet märkis "Aktuaalsele kaamerale", et idee oli täiesti vajaduspõhine, sest Ott Tänaku filmi nõudlus oli rahvusvaheliselt meeletult suur ja oli vaja võimalust seda filmi näidata.

"Ja sellele tuli uut nõudlust peale, et "kas saab ka midagi muud", "kas saab veel filme" ja nii ta läinud on ja nii tegime uksed lahti ka teistele, kelle jaoks on see väga mugav võimalus oma filme näidata," selgitas Järvet.

Koostöös Eesti filmi instituudiga on just eelolevale pühadehooajale mõeldes Netikinos hulk Tallinnfilmi klassikat, nagu "Viini postmark", "Nukitsamees", "Viimne reliikvia", "Kevade", "Suvi" ja "Sügis". Lähiajal lisandub sellele veelgi filme arhiivide varasalvest, sealhulgas dokumentalistikat.

Lisaks Eesti filmi instituudile on Netikinoga käed löönud ka esimesed filmistuudiod Allfilm, Luxfilm, Kuukulgur, Apollo Film Productions, Tallifornia, Cinefilm ja Kinoteater. Seega on Netikinos vaatamiseks sellised filmid nagu "Eia jõulud Tondikakul", "Luuraja ja luuletaja", "Minu näoga onu" ja "Lõbus perekond".

Uudisfilm on detsembris kinodes jooksnud ja Apollo Film Productions'i toodetud "Vanamehe film". See on esimest korda kättesaadav koos filmi režissööri Mikk Mägi ja Vanamehe karakteri kommentaaridega. Jaanuaris lisandub kataloogi samalt filmistuudiolt film "Mehed".

"Kanal on esmajärjekorras suur võit välismaal elavatele kaasmaalastele, kelle ligipääs Eesti filmile on väga piiratud. Siit võidab kogu kodumaine kino ja kui kõik Eesti filmtootjad oma filmid siia keskkonda lubavad, olen enam kui kindel, et meid leiab ka vaataja, keda meil varem ei olnud," kommenteeris Apollo Film Productionsi juht Tanel Tatter.

Peale selle on vaatamiseks ka Netikino ellu kutsunud Sterotek Filmi toodang, sealhulgas "Ott Tänak - The Movie" ja "Eesti muld ja Eesti Ruja". Eero Nõgese sõnul tekkis vajadus globaalse voogedastusplatvormi järele, kuna rahvusvahelise rallikogukonna huvi Ott Tänaku filmi vastu oli suur. Alates 1. oktoobrist ongi Netikino vahendusel jõudnud film üle maailma

"Nüüd on Netikino uksed avatud ka kõigile teistele filmiloojatele, nii suurtele filmistuudiotele kui ka väiketootjatale, kes soovivad mugavat võimalust oma looming publikule kättesaadavaks teha," ütles Nõgene.

Uusi filme lisandub Netikino valikusse kogu aeg. Lisaks mängufilmidele on võimalik vaadata dokumentaale legendaarsetest kultuuritegelastest, "Tõnis Mägi. Vaikus valguses", "Kuku: mina jään ellu", "Eesti muld ja Eesti Ruja". Järgmise poole aasta jooksul laieneb žanrite valik veelgi – näiteks lisandub temaatilisi kogumikke, lühifilme ning kontserte.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: