Niguliste kutsub neitsi Maarjale pühendatud näituse veebituurile

Näitus Neitsi Maarja. Naine, ema, kuninganna. avamine
Näitus Neitsi Maarja. Naine, ema, kuninganna. avamine Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

21. aprillil kell 20 toimub Niguliste muuseumi suurejoonelise keskaegse kunsti näituse "Neitsi Maarja. Naine, ema, kuninganna" ühisvaatamine ja veebituur. Tuuril tutvustab näitust kuraator Merike Kurisoo, kes räägib haruldaste skulptuuride, maalide, altariretaablite ja esemete kaudu neitsi Maarja tähendusest keskaegsel Eesti- ja Liivimaal.

Näitus on erakordne, kuna esmakordselt on vaatajate ees koos Eesti ja Läti keskaja kunsti kõige erilisemad ja vanemad teosed.

"Väljapanek on kokkuvõte siinsest keskaja kunstipärandist, mis avaneb vaataja ees läbi kristliku kunsti kõige armastatuma ja enim kujutatud inimese neitsi Maarja loo," kirjeldab Niguliste muuseumi programmijuht-kuraator Merike Kurisoo.

Veebituuril saab näha ka näituse erilisemaid teoseid: 13. sajandist pärit Maarja kuju Kaarma kirikust, Vormsi kiriku skulptuuri "Neitsi Maarja lapsevoodis" 15. sajandi algusest ning haruldasi arheoloogilisi leide ja hõbeesemeid. Esmakordselt on Eesti publiku ees Läti Ajaloomuuseumi kogudes olevad Ruhnu puuskulptuurid 14. sajandi algusest ja imekaunis liivakivist "Pietà" (u 1400).

Näitusetuur kaasab ka neitsi Maarja kujutamise Niguliste püsiväljapaneku teostel.

Näitus räägib loo kristliku maailma kõige tuntuma naise elust kesk- ja varauusaegsete kunstiteoste kaudu. Vaatajate ees on haruldased 13.–17. sajandi altariretaablid, maalid, skulptuurid ja esemed Eesti ja Läti kogudest. Kõik teosed pärinevad ajalooliselt keskaegse Liivimaa (tänase Eesti ja Läti) pühakodadest ja nende lugu seondub siinse ajalooga. Enamikku neist näevad siinsed muuseumikülastajad esmakordselt, nende kaudu avaneb neitsi Maarja tähendus ja kohalolu siinses kultuurimälus. Kunstiteosed tutvustavad vaatajatele neitsi Maarja pere ja päritolu lugu ning tema rolli jumalaemana, osutatakse tema kujutamise mitmetähenduslikkusele ja sellele, milline oli teoste emotsionaalne roll omaaegsele vaatajale. Näitus vaatleb ka neitsi Maarja tähenduse muutumist pärast reformatsiooni.

Veebituuri saab teha siin.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: