Niguliste "Surmatantsu" lugu jõudis Eesti näitlejate esituses veebi

Bernt Notke maali „Surmatants“ uus ekspositsioon - Liis Lindvere.
Bernt Notke maali „Surmatants“ uus ekspositsioon - Liis Lindvere. Autor/allikas: Liis Lindvere

Niguliste muuseum tõi Bernt Notke "Surmatantsuga" seonduva loo Eesti näitlejate ja ajaloolaste abil Youtube'i, kus saab sellega tutvuda nüüd viies keeles. Teosel kujutatud seisuste tants Surmaga kulgeb erinevate tegelaste ja Surma vahelise dialoogi saatel. Esimest korda saab veebis osa mõlemast – sõnast ja pildist.

Maalil oleva dialoogi teksti Surma ja tegelaste vahel on viies keeles sisse lugenud Eesti näitlejad Jaanus Rohumaa, Sergo Vares, Nikolai Bentsler ja ajaloolane Juhan Kreem.

Niguliste kiriku Antoniuse kabelis asuv maal "Surmatants" on kõige tuntum ja hinnalisem keskaegne kunstiteos Eestis. Tallinna "Surmatantsust" on alles vaid 7,5 meetri pikkune algustükk. Maal võis algselt olla koguni 30-meetrine ning sellel võis olla kujutatud kuni 50 figuuri.

Maalil juhatab tantsu kantslist sisse jutlustaja, kellele järgnevad torupilli mängiv Surm ja sarka kandev Surm. Esimene tantsija on paavst, surelikest jätkavad tantsu keiser, keisrinna, kardinal ja kuningas. Figuuride all on tekstilint, kuhu on maalitud alamsaksakeelne värssdialoog Surma ja kujutatud tegelaste vahel. "Surmatantsu" on Niguliste kirikus esimest korda mainitud 1603. aastal ning see telliti tõenäoliselt 15. sajandi lõpul Antoniuse kabelisse.

Maal on omistatud hiliskeskaegse Põhja-Euroopa ühele kuulsamale kunstnikule Bernt Notkele, kes maalis samateemalise teose 1463. aastal Lübecki Maarja kirikusse. Tallinna maal on ainus tänaseni säilinud lõuendile maalitud keskaegne surmatants kogu maailmas.

Videoid saab vaadata Eesti kunstimuuseumi Youtube'i kanalil ja muuseumi kodulehel eesti, inglise, vene ja saksa keeles. Eraldi on võimalik kuulata ka algset, maalil olevat alamsaksakeelset teksti.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: