Tõnu Kaljuste: Pärdi muusika võtab inimesega distantsi ja pakub tuge

Saates "OP" oli külas dirigent ja Nargenfestivali kunstiline juht Tõnu Kaljuste, kes kinnitas, et festival ja selle raames ka Pärdi päevad sel sügisel kindlasti toimuvad. Ta sõnas, et kuigi Pärdi muusika ei anna kergelt kätte ja ei vii kohe vastavasse meeleollu, on sel tasakaalustav mõju.

Kaljuste kinnitas, et sügisel sel aastal Pärdi päevad tulevad. "Me oleme kava paika pannud ja aadressil nargenfestival.ee on olemas isegi kuupäevad, koosseisud ja kavad. Nii et alustame septembri alguses ja lõpetame Arvo Pärdi sünnipäeval, 11. septembril nagu tavaliselt."

"See miski, mida me ei oska kunagi seletada, on see, mis see muusika meis muudab. Muusika muudab tihtipeale meid vastuvõtlikumaks igasuguste nähtuste suhtes, aga Arvo Pärdi muusika – nagu ma olen kuulnud – arhitektidest kuni ma ei tea mis eriala inimesteni, tasakaalustab."

Kaljuste sõnul ei ole Pärt niisugune, kes annab sulle kohe käe ja viib sind antud meeleollu. "Ta võtab distantsi inimesega ja pakub talle tuge."

Ta tõdes, et tema ainus rõõm ongi see, kui tekivad hetked, kui tal on midagi, mis tundub vastavas õhkkonnas ja kultuuripoliitilises olukorras õige asi pakkuda.

"Kui seda on võimalik pakkuda, siis meelsasti teen. Nüüd me proovime lisaks Pärdile augustis pakkuda inimestele ühte ooperit, mille Veljo Tormis kirjutas ja pooleli jättis ja Rasmus Puur nüüd lõpetas. See oli "Mees keset merd", mille toome publiku ette augustis Veljo Tormise 90. sünniaastapäeval."

Rääkides Nargenfestivali korraldamisest ja sellest, kas ta aimas, et see festival nii hästi käima lähevad, märkis Kaljuste, et kui sul on mingisugune festivali idee ja inimesed, kes sinuga koos seda teed käivad, siis on ükstaspuha, kus sa Eesti administratiivsel maalapil midagi korda saadad.

"Seal oli üks asi, millele oli toetuda – oli see, et see on Bernhard Schmidti elukoht. Mõnikord annavad tuge väikesed asjad, mis on meie ajaloos olnud. Bernhard Schmidti elulugu oli see, mis hästi palju mõjutas. Ma olen palju seal saarel ka Bernhard Schmidti eluloost teinud oopereid ja näidendeid. See on see, mis on aidanud seda käima tõmmata."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: