Tõnu Kaljuste: Arvo Pärt tahab ise oma vanu teoseid uuendada

Nargenfestival tähistab Arvo Pärdi 85. sünnipäeva kontsertidega üle Eesti. 11. septembrini kestva festivali jooksul kõlavad mitmed Arvo Pärdi teoste uusversioonid nii maestro enda kui ta teiste loodud seadetes.

Pärdi päevade avakontserdil Jaani kirikus kõlab esmaettekandena uus versioon Arvo Pärdi tintinnabuli-stiili sünni algusaegade teosest "Kui Bach oleks mesilasi pidanud…", vahendas "Aktuaalne kaamera". Lisaks maestrole endale on uusi seadeid Pärdi loomingust teinud mitmed Eesti ja välismaised heliloojad.

Pärdi päevade kunstiline juht Tõnu Kaljuste sõnul tahab just Arvo Pärt ise oma teoseid uuendada. "Ta on osalenud tihti proovides ja pakub igasugusied uusi ideid, kuidas ta parasjagu seda teost tunnetab, seda on põnev jälgida," kinnitas ta.

Collegium Musicale dirigent Endrik Üksvärav nentis, et Arvo Pärdi muusika on kõikehõlvam ja seal leab igaks hetkeks vajalikku inspiratsiooni või lohutust. "Loomulikult muusika esitamine on alati väljakutset pakkuv, sa ei saa seda muuseas teha, see nõuab pidevat keskendumist, nii proovis kui kontserdil," lisas ta.

Koos Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Collegium Musicalega tehakse avakontserdil kummardus ka Beethoveni 250. sünniaastapäevale ja Brahmsile. Pärdi päevade kontseditel kuuleb veel nii Benjamin Britteni, Helena Tulve, Cyrillus Kreegi kui Tõnu Kõrvitsa loomingut. Lisaks Eesti muusikutele astuvad üles ka kaugemad külalised.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: