Enamik autokinodest lõpetab juuni alguses, püsivat lahendust ei soovi keegi rajada

Autokino Eesti rahva muuseumi B-parklas
Autokino Eesti rahva muuseumi B-parklas Autor/allikas: Ragnar Vutt

Mai keskpaigas lubas valitsus avada Eestis autokinod ning mitmed korraldajad haarasid sellest võimalusest ka kinni. Nüüd, mil 1. juunist võib kinosaalid taas avada, on enamik autokinodest otsustanud oma tegevuse lõpetada.

ERM-i parklas avatud autokinol on läinud väga hästi

Elektriteatri eestvedaja Andres Kauts kinnitas, et ERM-i parkas avatud autokino on fantastiliselt vastu võetud ja huvi on olnud suur. "Esimesel nädalal oli täituvus maksimumi lähedane ehk 97% võimalikust, olgu muidugi öeldud, et meie autokino nn saal ei ole väga suur ehk eestikeelsetele filmidele müüme 50 auto koha ja subtiitritega filmidele 40 kohta, sest viimasest reast läheks muidu subtiitrite lugemine raskeks."

"Publiku huvi on praegu väga ilusti püsinud ning inimeste huvi on kogu
perioodi peale olnud natuke tugevam kui algselt planeerisime," kinnitas ta ja rõhutas, et kui esimesed paar päeva osteti seansid juba ette välja, siis nüüd on rohkem vaatajaid, kes teevad otsuse samal päeval. "Tulevate seansside
eelmüügi numbrite järgi tundub, et inimeste huvi järgnevatel nädalatel
saab olema endiselt tugev, kuigi senisest natuke väiksem."

ERM-i parklas asuv autokino jätkab kuni 6. juunini. "Seejärel lähevad päevad juba liiga pikaks, kuna pilt muutub ilusaks alles õhtupimeduses, siis nihkuks
filmide algusaeg liiga hiliseks, samuti tahame kogu meeskonna
tähelepanu suunata tubase kino taasavamisele."

"Kindlasti näitame autokino ka tulevikus, kuid pigem üksikute sündmustena, mitte püsiva kino formaadina," tõdes Kauts ja nentis, et sul suvel nad Tartus püsivat autokino rohkem teha ei plaani. "Küll on meile esitatud mõned küllakutsed ja tellimused mujale Eestisse, mida plaanime teostada," mainis ta, lisades, et autokino ei ole suur tuluallikas. "Samas kui kellelgi peaks olema soovi autokino formaati juurutada, siis vähemalt teoreetiliselt on võimalik kulud tasa teenida, kuidas muidugi filmivaatajate huvi pikema perioodi jooksul püsiks, seda ei oska
ennustada."

Saku suurhallis avatav siseautokino võib jätkata kuni suve keskpaigani

Saku suurhalli üritustejuht Siim Ammon sõnas, et neil ei õnnestunud teiste väljas toimuvate autokinodega paralleelselt alustada, sest siseruumides autodega kino tegemine kujutab endast teistsuguseid ohutustegureid. "Oleme pikalt koostöös erinevate ametkondadega töötanud maksimaalse ohutuse tagamisega ning selle nädala teisest poolest plaanime täistempoga alustada," kinnitas ta ja lisas, et nad tegid viimasel kahel nädalavahetusel testseansid ning vastuvõtt on olnud positiivne. "Siseruumis autokino tehes ei sõltu me ilmastikust, saal on pime ning võimekusega võõrustada päevas mitu seanssi, samuti on meil Baltikumi suurim autokino ekraan ning kasutame filmide näitamiseks reaalset projektorit."

"Suudame saali mahutada 55 autot nii, et kõigil säilib hea nähtavus. Kuna seni on olnud vaid testseansid, siis prognooside täituvuse kohta hinnangut anda ei saa, kuid suudame teenindada päevas kuni 275 autot," sõnas ta ja mainis, et kuigi 1. juunist tohib taas tavakinod avada, siis neile teadaolevalt mõned kinoketid veel saale avama ei jookse. "Sisekino unikaalsuse tõttu on meil usku, et projektil on edu suve keskpaigani."

"Kinokülastajad on kindlasti pessimistlikud, sest siiani väljas toimunud drive-in lahendused pole ilma, ekraani kvaliteedi ja filmivaliku osas parimat muljet jätnud," mainis Ammon, lisades, et nad loodavad oma lahendusega nende inimeste usku pöörata.

Apollo kino keskendub edaspidi kinokeskustele

Apollo Kino tegevjuht Kadri Ärm sõnas, et nad on Tallinna lauluväljakul toimunud autokinos võõrustanud kokku üle 2000 autot, kes on saanud osa filmiseanssidest või autokontsertidest. "Peame Apollo autokino aktsiooni edukaks, ent seda projekti pole mõistlik enam jätkata, kuna leevenenud piirangud ei soosi enam drive-in tüüpi üritusi," kinnitas ta.

Apollo autokino lõpeb 29. mail Karl-Erik Taukari kontserdiga ning filmi "Džentelmenid" linastusega. Kuigi autokino võeti Ärmi sõnul klientide poolt hästi vastu ja järgiti ka eeskirju, siis normaaltingimustes nad autokino korraldada ei soovi. "Keskendume meie füüsilistele kinokeskustele, et pakkuda ülikvaliteetset kinoelamust, mida väljaspool kinoruume on väljakutsuv ja kulukas pakkuda," tõdes ta.

Samuti rõhutas Kadri Ärm, et kuigi autokino lõpeb maikuuga ära, siis on palju segadust ka seoses tavakinodega. "Juunikuu linastuskavas osas on veel palju ebaselgust, sest paljud filmistuudiod on kinode avamiskuupäevade osas äraootaval seisukohal ja alles seejärel tehakse otsused linastuskuupäevade osas," mainis ta.

Rocca al Mare keskuse parklas avatud autokino enam pikalt ei jätka

Rocca al Mare kaubanduskeskuse parklas avatud Topauto Autokino esindaja Triin Rohusaar kinnitas, et kuigi esialgu arvasid nad, et inimestel on kodus istumisest igav ning autokinno tullakse suure huviga, siis päris nii ei läinud. "Nüüd saame ka ise aru, mida oleks võinud paremini teha, siiani on kõige edukamad olnud lasteseansid filmiga "Sipsik"," kinnitas ta ja rõhutas, et valitsuse otsus lubada autokinosid tuli liiga hilja. "Samuti tuli üle öö otsus avada tavakinod 1. juunist, olime vahepeal valmis, et kinosid suvel üldse ei avata ja praegune elu näitab, et kõik võib muutuda iga hetkega."

Kui kinos 1. juunist uuesti avatakse, siis ei plaani ka Topauto autokino pikalt jätkata. "Tegelikult oligi plaan teha seda vaid üks kuu ja jaaninädalal ju kõik linnast ära ka. Tahaks küll tulevikus proovida veel autokino teha, aga kui näidata autokino programmis juba varem linastunud filme, siis ilma toetuseta toime ei tule," sõnas ta ja lisas, et hetkel korraldavadki nad autokino kui väikest festivali. "Kordame filme lähiminevikust, üks film on ekraanil kord või paar."

Samas usub Rohusaar, et autokino formaat võiks kindlasti alles jääda. "Autokino on ikka midagi teistsugust ja need, kes on käinud, on rahule jäänud," mainis ta, lisades, et Eesti probleemiks on valged ööd. "Kõige tähtsam, et kino kui selline välja ei sureks, tuleb hoida elus suure ekraani ja kodust välja minemise võlu."

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: