Juunis jätkavad kinodes enne eriolukorda linastunud filmid, oodata on ka mõnd uut linateost

"Edasi" ("Onward") Autor/allikas: Disney / Pixar

Alates 1. juunist on Eestis taas avatud kinod. Avamise kõrval on oluliseks küsimuseks aga see, mida hakatakse kinosaalides näitama, sest enamik suurstuudiod on kassahitid lükanud sügisesse või isegi järgmisesse aastasse. Nii levitajad kui ka kinode esindajad kinnitavad aga, et juba tuttavate filmide kõrval saab näha ka mõndagi uut.

Kinodes jätkavad enne eriolukorda linastunud filmid

Kino Artise programmijuht Ra Ragnar Novod kinnitas, et suvel linastub ootamatult vähe filme, kuid nad üritavad kinokava siiski täitsa võimalikult värskete filmidega. "Olukord maailmas liigutas päris mitmed filmid kaugemasse tulevikku, siis kujuneb see muidugi tavapärasest raskemaks," ütles ta ja lisas, et samas toovad nad juunis vaatajate ette ka mõned üllatused. "Näiteks jõuab Artise ekraanile Islandi õuduskomöödia "Janu", millesarnast pole keegi varem näinud."

Samas rõhutas Novod, et jätkavad Artises kõigepealt filmidega, mille linastusperioodid jäid eriolukorra tõttu lühikeseks. "Näiteks publikumenu nautinud prantsuse režissööri Claude Lelouchi filmitriloogia värske kolmas film "Parimad aastad me elus"," ütles ta ja lisas, et sumedateks suveõhtuteks sobib hästi ka suhtefilm "Suvetüdruk". "Filmi pidi algama 13. märtsil ehk eriolukorra esimesel päeval."

"Samal ajal alustab ka 20. märtsil linastuma pidanud Filippo Meneghetti liigutav draama "Meie kaks", dokumentaalfilmidest jõuab vaatajateni "Jean-Paul Gaultier: Šikk friik"," rõhutas ta ja lisas, et lasteflmidest alustavad nad samuti eriolukorra ajal linastuma pidanud animatsiooniga "Bamse ja kõukell". 

Alates 1. juunist avab uksed ka kino Sõprus, kus juba avapäeval esilinastub Filippo Meneghetti film "Meie kaks". Kino levijuht Kristi Porila kinnitas, et filmi esilinastus oli plaanis juba 17. märtsil koos režissööriga, kuid kahjuks läks teisiti. "Valmis filmidest on meil olemas Roy Anderssoni uus film "Lõputusest", mille plaanime vaatajateni tuua augustis," sõnas ta.

"Paar filmi pidid valmis saama Cannes'i festivali ajaks, kuid nende filmide saatus ei ole veel selgunud," tõdes Porila ja mainis, et nad on olnud pigem ettevaatlikud ja jälginud, mis elu toob. 

Apollo Kino Baltikumi tegevjuht Kadri Ärm sõnas, neil on juunikuu linastuskavas osas veel palju ebaselgust. "Paljud filmistuudiod on kinode avamiskuupäevade osas äraootaval seisukohal ja alles seejärel tehakse otsused linastuskuupäevade osas," sõnas ta ja lisas, et esialgse plaani kohaselt lähevad Apollo kinodes juunikuus näitamisele suurematest filmidest näiteks "Edasi",  "Bloodshot" ning "Nähtamatu mees".

"Need kolm filmi jõudsid märtsikuus vaid loetud päevad kinodes olla, lisaks tulevad näitamisele veel ka kodumaised suurfilmid nagu "Sipsik", "Talve" ning "Asjad, millest me ei räägi", väikelevitajatelt saame näidata näiteks animatsiooni "Bamse ja kõuekell"," ütles Ärm.

Levitajad on suveks planeerinud ka uusi filme

Filmilevitaja ning VLG Filmid tegevjuht Kaupo Liiv sõnas, et kuigi neil oli juulist plaanis kinodesse tuua pea üks uus film nädalas, siis uues situatsioonis tuleb kõik üle vaadata. "Esimesed filmid, mis meil tulevad, on joonisfilm "Viiking Vic: maagiline mõõk" väikese viikingipoisi Viki seiklustega ning dokumentaalfilm Quentin Tarantino loomingust "QT8: Kaheksa esimest filmi"," selgitas ta ja lisas, et kinodesse peaks jõudma ka Sally Potteri uus film "Käimata teed" ("The Roads Not Taken") ja romantiline fantaasiafilm "Merineitsi Pariisis".

Seda ei oska aga Liiv öelda, millal mainitud filmid täpselt vaatajate ette jõuavad. "Kuigi 1. juunist on kinodel luba avada, pole ma sugugi kindel, et kõik kinod kohe avavad," tõdes ta.

Bestfilm esindaja Triin Rohusaar sõnas, et nende poolt jõuab suvel kinodesse näiteks film "Biidid" ("Beats"), mis linastus mõne seansiga ka Topauto autokinos Rocca al Mare keskuse parklas. "Samuti jõuab kinodesse režissör Josephine Mackerrase "Alice" ja Shawn Seeti lastefilm "Tormipoiss"," ütles ta.

"Valik on hetkel jah kesisem, keegi liigselt riskida ei julge ja pigem ollakse veel äraootaval seisukohal, kuidas publik kinodesse tagasi tuleb," tõdes Rohusaar ja lisas, et ega kinodel nendel uute reeglitega kerge olema ei saa.

Filmilevitaja Timo Diener loodab, et rahval on soov taas kinosid külastada. "Kinokülastajatele soovin omalt poolt tagasihoidlikkust ja meelekindlust mitte seista teise inimese kuklast viie sentimeetri kaugusel," ütles ta ja lisas, et kinosaalis endas on ilmselt ruumi juba parasjagu, et nautida filmi kas omapead või koos endale lähedase inimesega.

Filmivalikust, mida Hea Film eesti vaatajateni toob, tõi Diener esimesena välja Pixari uue animafilm "Edasi", mis pidi Eesti kinodesse jõudma 13. märtsil. "Täpselt samal päeval, kui Eestis oli üleriigilise eriolukorra esimene päev," sõnas ta ja lisas, et kinodes jätkab ka kodumaine suhtekomöödia "Asjad, millest me ei räägi", mis jõudis enne eriolukorra kehtestamist olla ainult ühe nädala. "Suvel jõuab Eesti kinodesse kindlasti ka veel üks kodumaine film, nimelt "Salmonid. 25 aastat hiljem", mille esilinastuskuupäev peaks lõplikult selguma veel sel nädalal."

Uutest filmidest tõi ta välja teekonnafilmi "Reis Kreekasse" Steve Coogani ja Rob Brydoniga peaosades. "Filmis serveeritakse vaatajale paras annus maalilist Kreekat, sealseid restorane ning kahe improvisatsioonimeistri vaimukat dialoogi," ütles ta ja tõdes, et uki Vahemeremaad sel suvel reisikalendrisse mingitel põhjustel ei kuulu, siis sealset olustikku annab filmi vahendusel nuusutada küll. "Suurstuudiote poolt pakutavatest filmidest ootab esimesena oma järge hetkeseisuga 24. juulil kinodesse jõudev Disney seiklusfilm "Mulan".

"Eks suures pildis oleneb levimaastik mõistagi sellest, mis toimub Ameerika Ühendriikides, sest kõik linastuskuupäevad ja muu selline pannakse paika ju sealset turgu arvestades," nentis ta ja kinnitas, et hetkeseis nii seal kui ka näiteks Suurbritannias pole kuigi rõõmustav. "Spekulatsioonid on mõttetud ja elada tuleb päev korraga ja ohutusreegleid järgides."

Estinfilmi juht Mati Sepping sõnas, et lisaks lastefilmile "Bamse ja kõuekell", mille nad on valmis kohe kinodesse laskma, on neil ka suur hulk muid filme, millest mõni jääb juunisse, teised vahemikku juulist septembrini. "Täpset järjekorda ei oska hetkel öelda, sest kinode avamine tuli ootamatult ja me polnud materjale veel kätte saanud," tõdes ta.

Filmivalikust, mis lähikuudel kinodesse jõuab, tõi Sepping välja Jens Jonssoni filmi "Spioon", Maria Sodahli "Lootuse", Mika Kaurismäki "Meisterkokk Chengi", Steinbor Hroar Steinborsson ja Gaukur Ulfarssoni õuduskomöödia "Thirsty" ja Régis Roinsardi "Tõlkijad". Samas rõhutas ta, et midagi tuleb kindlasti veel juurde, sest Cannesi virtuaalne filmiturg on alles juuni teises pooles.

"Olukord on muidugi keeruline, sest käive kohe kukkus," tõdes Sepping ja lisas, et osa filme pole nüüd mõtet kinos välja tuua, vaid panevad need otse voogedastusplatvormi. "Platvormil Videolink läheb õnneks hetkel normaalselt, seoses eriolukorraga tuli väikene tõus, kuigi võinuks suurem olla," ütles ta, lisades, et turule tuli aga mitmeid uusi tasuta platvorme, mis kajastus ka Videolingi numbrites.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: