Helena Tulve uusteos avab maratonkontserdi kava New Yorgis

Helena Tulve
Helena Tulve Autor/allikas: Mari Arnover

New Yorgis resideeriv tuntud nüüdismuusika ühendus Bang on a Can toob pühapäeval avalikkuse ette oma traditsioonilise maratonkontserdi mitme esiettekandega, kus kavas on ka Eesti helilooja Helena Tulve uusteos tšellole.

Aasta ülevaate tähenduses uudisteostega maratonkontserte korraldab Bang on a Can juba alates 1987. aastast. Olude sunnil toimub seekordne kontsert plaanitu asemel aga kuuetunnise veebikontserdina ja hoopis uue kavaga, mille kümme uusteost tellis Bang on a Can alles nüüd, koroonaviiruse aegu.

Korraldajad viisid heliloojad kokku interpreetidega, kellele juba konkreetselt helilooja oma uue pala kirjutas. Kogu loominguline suhtlemine ja koostöö toimus ainult virtuaalruumis.

Kava avasoojenduse teeb populaarne ameerika lauljatar Rhiannon Giddens, kes saadab end bandžol, mammutkava lõpetab minimalismi apologeet Terry Riley' muusika.

Õhtu päriskava avab aga Helena Tulve uusteos soolotšellole ja selle esitab noor särav New Yorgis elav Kanada tšellist Arlen Hlusko. Tšelloteos on omas žanris esmakordne Tulve loomingus, esmakordne koostöö tšellistiga ning samas ka üldse debüüt kuulsa Band on a Can'i tiiva all.

Helena Tulve räägib oma teosest: "See oli minu esimene kohtumine Arleniga ja ma olen väga põnevil, et seda virtuaalset koostööprotsessi kogeda. Olen alati huvitatud sellest, kuidas ma konkreetsele muusikule kirjutades oma muusikalist partnerit ja etenduse konteksti ette kujutan. Mul tekkis kuidagi paradoksaalne tunne, et kuigi esinejad ja publik lähevad üksteisest kaugele, võib olukord osutuda isegi intiimsemaks, kui tavalise kontsertettekande puhul. Ma arvan, et minu lähenemine ei muutunud nii palju. Soolotšello on väga laulev instrument, omamoodi ekvivalent inimhäälele instrumentide seas ja ma kujutan ette, et heli ületab hästi ka virtuaalsed tõkked. Tšellol on väga rikkalik värvipalett ja samal ajal põnev võime luua virtuaalset harmooniat - seepärast proovisin laulu intiimsust ühendada muusikalise voolu intensiivsusega. Seoses olukorraga, milles me oleme, tundsin sügavat kurbust ja leina, tunnistades valu, mida paljud inimesed kogevad, ja ka laiemat konteksti, milles see kõik toimub. Kui meid tõugatakse äärmusesse, on meil võimalus teadlikumalt tagasi pöörduda. Nii et minu sisemine reageering oli armastus ja kaastunne ning minu esialgne 'lament' sai armastuslauluks."

Helena Tulve uusteose pealkiri on "Without love atoms would stop spinning" ja see teos on esimene tolle kava kümnest maailmaesiettekandest. Euroopast pärit heliloojaid on kavas üsna vähe, Baltimaadelt kõlab esiettekandes veel vaid leedulanna Žibuokle Martinaityte uusteos.

Nagu sealmail kombeks, on iga uusteose tellimise taga sponsor, nii ka Helena Tulve teosel. Tema nimi kuulutatakse välja ka afišil ja selleks on New Yorgi ülikooli filosoofiaprofessor Herb Leventer.

Maratonkontserti on võimalik kuulata ka Eestis, pühapäeval alates kella 22 aadressil https://marathon2020.bangonacan.org/.

Ühenduse püsiplaanis oli kolmepäevane festival maikuus, mis viiruse tõttu kõigi oma üritustega ära jäi. Festivalil pidi esinema Eesti ansambel Vox Clamantis Jaan-Eik Tulve juhatusel, ettekandel ka Helena Tulve muusikat. Nüüd tellisid korraldajad Helenalt hoopis uue teose ja esiettekande pühapäevases mammutkavas.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: