Meremuuseumis muutub Läänemeri interaktiivseks

Foto: Minupilt.err.ee/Lilian Õis

Eesti meremuuseum valmistab koostöös kohalike mereteadlastega ette interaktiivset näitust "Läänemeri maailmameres". Viie eri nurga alt saavad vastatud küsimused, mis teeb Läänemere eriliseks, milline on mere ja tema elanike tervis ning kuidas seda uurida. Väljapanek avatakse Lennusadamas oktoobris koos Ameerika loodusloomuuseumi suure näitusega "Tundmatu ookean".

Ehkki maailmameri katab suuremat osa maakera pinnast, on sellest läbi uuritud vaid üllatavalt väike ala. Läänemeri oma pimedate ja jahedate voogudega annab tööd sadadele teadlastele, kelle tööst väike osa peatselt publiku ette jõuab.

"Loodame, et näitusega "Läänemeri maailmameres", mis on külge haagitud ookeaniga, tuleb üht-teist uut teadmist ka meie Läänemere kohta, mille kohta on ikka aegajalt öeldud, et ta on natukene haige, tervis pole kõige parem, aga proovime anda ülevaate, milline see elukene on," tutvustas näitust Eesti meremuuseumi juht Urmas Dresen.

Tallinna külje all asuva firma Red Hat meistrimehed on just neil päevil välja töötamas tehnilisi lahendusi teadlaste antud sisendile.

"Üks keerulisemaid ülesandeid on olnud imiteerida päris elu. Näiteks Secchi ketta eksponaat, mis meil on, seal peaks olema vesi sees, mis on nagu päris merevesi, et see katse õnnestuks," kirjeldas Red Hati projektijuht Helen Sander.

"Selle Secchi kettaga saame mõõta vee läbipaistvust, laseme ta põhja ja siis sõlmevahedega mõõdame ära," lisas TTÜ meresüsteemide instituudi teadur Kai Salm.

Näitus avatakse Lennusadamas oktoobri keskel, väljapanekut saadavad trükised ning animeeritud õppevahend, mis võimaldab igal lapsel ise mereuurija ametit proovida.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: