Vello Jürna nimelise vokalistide konkursi võitis Raiko Raalik

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Vello Jürna nimelise vokalistide konkursi finalistid Autor/allikas: Jaan Krivel

Pühapäeval toimus Väike-Maarja Seltsimajas Vello Jürna nimelise vokalistide konkursi finaal, kus astus üles kuus lauljat, kellle seast kuulutati võitjaks Raiko Raalik.

Raalik sai võidu eest auhinnaraha 1500 eurot. Teise koha (1000 eurot) saavutas Janari Jorro ja kolmanda koha (500 eurot) sai Tuuri Tede.

Lisaks laulsid finaalis ka Maarja Purga, Maari Ernits ja Kristjan Jaanek Mölder.

Lauljaid hindas kolmeliikmeline žürii – Vanemuise Teatri solist ja Heino Elleri nimelise Tartu muusikakooli pedagoog Karmen Puis, Roomas resideeruv pianist ja hääletreener Toomas Kaldaru ning IOA Management looja ja juht Kalle KoisoKanttila.

Muusikaseltsi välja pandud rahalistele põhipreemiatele anti välja ohtralt eriauhindu.

Publikulemmikut said valida nii Väike-Maarja Seltsimajas viibinud kuulajad, kui ka kõik otseülekande vahendusel kaasaelajad. Publikupreemia pälvis Maarja Purga.

Konkursi esimeses voorus oli kohustuslik Eesti helilooja laul. Parima eestikeelse esituse eest tunnustati Janari Jorrot, kes seekord pälvis ka teise eripreemia – traditsiooniliselt välja antava Vello Jurna perekonna auhinna selge, tundliku ja kaasakiskuva esituse eest.

Eripreemiaga Noor Talent tunnustati Brett Pruunsilda. Auhind Noor Talent sisaldab endas foto- ja salvestussessiooni, et noorel lauljal oleks tulevikus võimalik end esitleda kvaliteetsete portreefotode ning heli-ja videosalvestuse abil. Brett Pruunsild pälvis ühtlasi ka Rahvusooper Estonia rahalise motivatsioonipreemia konkursi noorimale osalejale.

Ooperistuudio Opera Veto eriauhind, ühe ooperi originaalklaviiri soetamine ja osalemine solistina mõnes järgmises Opera Veto ooperiproduktsioonis, läks Maria Melahale.

Konkursi võitnud Raiko Raalik napsas ka mitu eriauhinda: PromFesti, Eesti Kontserdi ning Teater Vanemuine välja pandud preemiad. Promfesti auhind annab otsepääsme Pärnus 14. - 19. septembril XII Klaudia Taevi nimelise rahvusvahelise noorte ooperilauljate konkursi II vooru, Eesti Kontserdi auhinnaks on kontsert kevadhooajal 2022 ja Teater Vanemuine auhind võimaldab kahe hooaja jooksul osaleda solistina mõnes Teater Vanemuine ooperiproduktsioonis.

Konkursile registreerus 32 lauljat, kellest žürii valis eelvooru 25 osalejat. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis toimunud eelvoorus said võistlust alustada aga 15 lauljat, kuna koroonaviirus sundis paljud osalejad jääma eneseisolatsiooni.

I voorus laulis 11 ja II voorus 6 lauljat. Keerulisele ajale vaatamata kulges konkurss suuremate muudatusteta võiduka lõpuni. Kõikidest voorudest toimusid otseülekanded YouTube kanali kaudu, mis võimaldas reaalajas kogu konkurssi interneti vahendusel jälgida.

Noorte lauljate erialase taseme tõstmiseks ellu kutsutud konkursile said registreerida kõik 18-35 aastased lauljad, nii Eesti kodanikud kui ka Eestis alaliselt elavad ning õppivad välismaalased.

Soovist edasi kanda Vello Jürna mälestust sündis tema 50. sünniaastapäeval, 2009. aastal Väike-Maarja Muusikafestival, mis hoiab läbivalt klassikalist joont. Festivali raames on 2009. ja 2013. aastal toimunud Vello Jürnale pühendatud vokalistide konkursid, mille eestvedaja oli muusikute fond PLMF.

2017. aastal toimus konkurss Tallinnas. Tänavu toimus konkurss taas Vello Jürna kodukohas Väike-Maarjas. Sündmust korraldasid Väike-Maarja Muusikaselts ja Opera Veto koostöös Vello Jürna perekonna ning Väike-Maarja Vallavalitsusega.

Tänavuse, XII Väike-Maarja Muusikafestivali toetajad on Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital ja Lääne-Virumaa ekspertgrupp, Leader-programm, Kultuuriministeeriumi regionaalsete kultuuritegevuste programm, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Lääne-Virumaa Omavalitsuste Liit, Väike-Maarja vald ja eraannetajad.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: