Enn Säde: minu tulevik on selja taga, jäänud on mäletamise kohustus

Neljapäeval kell 22.05 on ETV eetris "Riigi preemiad parimatele", mis on pühendatud tänavustele riiklike preemiate saajatele. Riigi kultuuri elutööpreemia pälvinud helioperaator ja režissöör Enn Säde tõdeb saatele antud intervjuus, et kuivõrd tema vanuses on tulevik juba selja taga, on talle jäänud ainult mäletamise kohustus.

"See loosung – "mäletamise kohustus" – on natuke pateetiline, aga nüüd ma olen jõudnud sinna, et kui ma mäletan asju, mida teised enam ei tea ja ma olen võib-olla ainus mäletaja, siis ma pean kuidagi need säilitama."

Säde meenutas Rein Veidemanni ütlust: me kõik sureme, aga ma ei taha oma mälestusi kaasa võtta. "Seetõttu olen ma viimased 10–15 aastat sel teemal rabelenud," tõdes ta.

Ta rääkis, kuidas filmioperaator ja -režissöör Rein Maran kutsus ta poolteist tagasi enda juurde ja andis talle oma viie tuhande foto negatiivid Lennar Meri "Linnutee tuultest", kus Säde töötas monteerija ja Maran operaatorina, ja palus need ära skannida.

"Mina hakkasin tiibu lehvitama, et teeme fotoraamatu. Aga ma ei leidnud sellele muidugi kuskilt toetust ja ei ole tänaseni leidnud." Pärast fotode ettenäitamist kutsus Maran Säde uuesti enda juurde ja andis talle oma "Linnutee tuulte" aegse päevaraamatu.

"Rein – totaalne introvert –, usaldab mulle päevaraamatu, mis on mõeldud ainult talle endale. Mul natuke klõnksatas sees ja siis ma otsisin ka oma päevaraamatu üles, sest Lennart andis meile käsu, et kõik peavad pidama päevaraamatut," meenutas Säde.

Ta kirjutas seejärel päevaraamatutest jm materjalidest kokku enda sõnul kummalise asja, mis ootab nüüd seda, mis edasi saab. "Öeldakse, et samasse jõkke teist korda ei astu – tegelikult astud küll. Ma ei kujutanud veel poolteist aastat tagasi üldse ette, et ma astun veel kord "Linnutee tuultesse", ja nii ma astusin."

Intervjuud Enn Sädeme ja teiste riiklike preemiate saajatega näeb saates "Riigi preemiad parimatele" ETV eetris neljapäeval, 25. veebruaril algusega kell 22.05.

Toimetaja: Merit Maarits, intervjueeris Margus Tabor

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: