Vanasadama kruiisiterminali väliala hakkab ilmestama Argo Männiku skulptuur "Laine"

Tallinna Vanasadama kruiisiterminali väliala hakkab ilmestama Argo Männiku skulptuur „Laine”.
Tallinna Vanasadama kruiisiterminali väliala hakkab ilmestama Argo Männiku skulptuur „Laine”. Autor/allikas: Tallinna Sadam

Tallinna Sadam korraldas kunstikonkursi ideelahenduse leidmiseks Vanasadama kruiisiterminali välialale. Žürii tegi valiku 17 kavandi hulgast ja valis võitjaks skulptuuri "Laine", mille autoriks on Argo Männik.

Žürii esimehe ja Tallinna Sadama infrastruktuuri arendusosakonna juhataja Hele-Mai Metsali sõnul on võidutöö "Laine" ilusa modernistliku vormiga ning mõjub elegantse ja esteetilisena. "Teos kasutab kenasti ära asukoha potentsiaali, mängides päikese valgusega ja tekitades võimaluse selle alt läbi käia või sellel mõõdukalt ronida. Objekt on ruumiline ja vaadeldav erinevatest kohtadest ning annab võimaluse igal külalisel nähtut erinevalt kogeda," kommenteeris ta.

Võidutöö autorit Argo Männikut inspireeris sadama ja laine sarnane olemus – sadam on koht, mida kas kiiresti läbitakse või kuhu saabudes võib öelda, et  "olen jõudnud kohale". Laine füüsikas tähendab nii liikumist kui ka paigalseisu – energia liigub aines, kuigi aine osakesed ise lainega kaasa ei kandu. "Minu skulptuur "Laine" väljendab inimeste liikumist – nende kohtumisi ja lahkumisi. Ja sadamas toimub palju inimeste kohtumisi ja lahkumisi. Kohtumine metalse lainega on hetk, mis võib igaühele meelde jääda ja pildistama kutsuda," selgitas kunstnik.

Argo Männik on õppinud Eesti kunstiakadeemias ja lõpetanud seal metallikunsti eriala. Tema kaasautorlusel valminud suuremõõtmelisi skulpturaalseid objekte võib näha ka mujal avalikus ruumis: Viljandi Ugala teatri juures olev sõrestikuline metallsein "Eesriie", Tallinna Euroopa kooli katusel nähtav "Säde" ja  PERH-i fuajee skulptuurikompositsioon "Avalon", samuti on Argo Männik võitnud Peterburis Faberge fondi ehtekonkursil esimese preemia.

Teise koha pälvis Arvi Anderson ja Sten Eltermaa mitmete tähendusvarjunditega teos "Valguskinees",  kolmanda koha sai Jass Kaselaane tugevalt üldistava vormikäsitlusega figuratiivne skulptuurigrupp "Tere ja nägemist".

Žürii märkis ära veel kaks tööd. Oliver Soometsa skulptuuri "Elu puudutus" ning Raul Kalvo ja Lauri Läänelaiu teose "Räni Rähn".  

Tallinna Vanasadamasse rajatav kruiisiterminal koos üle  hoone katuse lookleva katusepromenaadiga valmib 2021. aasta juulikuus. Hoone arhitektuurse ja sisearhitektuurse projekti on koostanud arhitektuuribüroo Salto AB OÜ arhitektid koos Stuudio Tallinnaga.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: