Janar Ala: kaubanduskeskused on linnas nagu mets

T1 kaubanduskeskus.
T1 kaubanduskeskus. Autor/allikas: ERR

Priit Kuusk käis "Vikerhommikus" kultuuriajakirjanik Janar Alaga äsna pankroti välja kuulutanud inimtühjas T1-s, et arutleda kaubanduskeskuste rolli üle ühiskonnas ja ka popkultuuris.

Ala tunnistas, et oli T1 kaubanduskeskuses esimest korda. "Võimalust, et saaks käia ja tuiata tühjas kaubanduskeskuses, väga palju ei ole. Kondasin veidi siin ringi ja mulle see õhustik meeldis. Mulle isegi meeldiks, kui ta jääks nii," tõdes Ala ja lisas, et ei usu, et see suur maja kuhugile kaob. 

Ala tunnistas, et käib ise päris tihti kaubanduskeskustes. "Mitte selleks, et midagi osta, aga minu jaoks on kaubanduskeskused linnas nagu mets – käid ringi, vaatad ja tunnetad õhkkonda ning võib-olla saad sealt midagi. Minu jaoks on need pigem kondamise kohad," tunnistas ta.

"Ma ei tea, kas Tallinnas on teist keskust, mis on nimetanud end ka meelelahutuskeskuseks," sõnas Ala. "Võimalik, et mingisugune ideaal näeb ette, et ostmine ja kultuur läheb ühte patta. Tšehhis oli isegi kirikulaadne koht kaubanduskeskuses, kuna pühapäeviti käidi palju ka kaubanduskeskuses, siis sai need kaks asja ühendada." 

Ala märkis, et talle tundub, et eestlasele meeldib käia kaubanduskeskuses, aga võib-olla on asi selles ka et eestlased on üsna praktilised inimesed ja kaubanduskeskusest saab kõik kätte, mida vaja on – kultuuri, toitu ja viia lapsed mänguväljakule.

Viiteid kaubanduskeskustele leidub ka popkultuuris, eriti 1980. aastate ümber, mida Ala sõnul peetakse kommertsi, rahakesksuse ja ebainimlikkuse võrdkujuks.

""Mall Rats" on selline 90ndate kultusfilm, mille tegevus toimub kaubanduskeskuses," rääkis ta. "Režissöör George Romero, kes kümme aastat varem oli teinud filmi "Elavate surnute öö", tegi 70ndate lõpus uue zombie-filmi ja filmi tegevus toimus ka paljuski kaubanduskeskuses. Mingis mõttes võis kaubanduskeskuses ringi kondavaid zombie'sid võtta lihtsakoelise tarbimisühiskonna kriitikana, et me justkui oleksime kõik sellised," märkis Ala.

Toimetaja: Kaisa Potisepp, intervjueeris Priit Kuusk

Allikas: "Vikerhommik"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: