Hiina kontroll välismaiste filmide importimisel muutus mullu rangemaks

Kino Hiinas
Kino Hiinas Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Hiina võimudel on absoluutne kontroll filmide levitamise üle maailma suurimal filmiturul. Nii hoiab range tsensuur näiteks kontrolli välismaise sisu importimisele ning avaldamiskuupäevade üle.

Küll aga muutus kontroll välismaiste filmide näitamisele Hiinas möödunud aastal veelgi keerulisemaks. 

Mõjuka Hiina filmiblogi Theatrical Film Database'i avalikud andmed näitavad, et 2021. aasta Hiina filmiturg on muu maailmaga sünkroonist väljas. 39 protsenti kõigist eelmisel aastal imporditud filmidest olid Ameerika omad, võrreldes 46 protsendiga 2020. aastal ja 47 protsendiga 2019. aastal.

Mullu linastunud välismaistest filmidest moodustas vähem kui kolmandik (28 protsenti) 2021. aasta omadest. Enamik neist olid vanemad ja kümnendik neist olid arhiivipealkirjad, mis pärinevad enne 2010. aastat.

USA filmistuudiod on aastaid kritiseerinud Hiina ametivõime hilinenud tsensuuri ja sõeluuringute heakskiitmise pärast. Nii annab see USA filmitööstusele vähe aega tõhusate turunduskampaaniate loomiseks Hiinas ning seavad Hollywoodi pealkirjad ebasoodsasse olukorda võrreldes sealsete kodumaiste filmidega, mille ettevalmistamiseks antakse mitmeid kuid aega.

Nii oli möödunud aastal näiteid sellest, kuidas luba filme Hiinas näidata anti liiga hilja, sageli juhtus see ette vaid mõned päevad. 

Eelmise aasta kõrgeima tuluosaga importfilm oli "Kiired ja vihased 9", mille tulu oli 217 miljonit dollarit. Madalaim oli "The High Note" 41 000 dollariga. 

Möödunud aasta edukaim filmiettevõte oli Warner Bros, kes jõudis Hiinas näidata kuus filmi. Sellele järgnesid Disney nelja filmiga, Sony, Paramount ja Universal kolmega ning 20th Century Studios kahega. Hiina Arthouse Cinemasi riiklik liit importis samuti neli filmi.

Toimetaja: Lisete Tagen

Allikas: Variety

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: