Väliseesti muuseum Torontos asutab Viirlaidi-nimelise kirjandusauhinna

Arved Viirlaid
Arved Viirlaid Autor/allikas: eesti.ca

Väliseesti muuseum (VEMU) Torontos asutab eesti-kanada kirjaniku Arved Viirlaidi 100. sünniaastapäevaks temanimelise kirjandusauhinna, mida antakse välja kord kahe aasta jooksul.

Kuigi tulevikus soovitakse auhind välja kuulutada 11. aprillil ehk kirjaniku sünnipäeval, siis esimene võitja kuulutatakse välja selle aasta detsembris Eesti kirjandusmuuseumis toimuval Kreutzwaldi päevade konverentsil.

Auhinnale saab esitada kandidatuuri 31. augustini. Tingimus on, et eestlust mõtestav ilukirjanduslik teos on ilmunud vahemikus 2021. aasta jaanuarist käesoleva aasta augustini.

Kandideerida võivad nii organisatsioonid kui üksikisikud. Selleks tuleb saata VEMU-le vabas vormis taotlus (koos põhjendusega) ja auhinnale esitatav teos. Võidupreemia on 1500 eurot, mida rahastab VEMU.

Žürii koosseisu kuuluvad Tiina Kirss, Janika Kronberg, Sirje Olesk, Kaja Telmet ja Jaan Undusk.

Arved Viirlaid (1922–2015) kirjutas nii luulet, novelle kui romaane. Tema proosas on olulisel kohal sõjasündmused ja elu paguluses, aga ka armastus. Oma romaanides kujutas Viirlaid sõjasündmusi Eestis, rääkis metsavendlusest ja nõukogude vangilaagritest. Need lood baseeruvad paljuski tema isiklikel kogemustel, Viirlaid oli metsavend ja hiljem teise maailmasõja päevil võitles nii Soome kui Eesti armeedes. Mees põgenes 1944. aastal paadiga Soome, siis Rootsi, seejärel Inglismaale, jõudes 1953. aastal Kanadasse. Kanadas elades oli Viirlaid eestlaste kogukondades aktiivne liige.

Tema tuntud romaanide hulka kuuluvad "Ristideta hauad" ja "Tormiaasta (I ja II)".

Toimetaja: Anna Luther

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: