Raudteemuuseum saab 25-aastaseks

Foto: Juhan Hepner/ERR

25. juunil möödub 25 aastat päevast, mil Haapsalus avas uksed varem Tallinnas Balti jaamas tegutsenud raudteemuuseumi mantlipärija. Sünnipäeva pidas muuseum aga juba kolmapäeval ning esitles ühtlasi uusi eksponaate, milleks on töötav telefonikabiin ja rööbasauto.

Kui alguses oli Haapsalu raudteemuuseum vaid raudteeajaloole keskendunud, siis hiljem liideti sellega ka sidemuuseum.

Kolmapäeval esitleti jaamahoones koos Teliaga korda tehtud nõukogudeaegset telefonikabiini, millest saab helistada kõrvaltuppa.

Jaamahoonet peetakse muuseumile väga sobivaks asukohaks.

"Haapsalu raudteejaam on unikaalne teiste raudteejaamade seas Eestis, eriprojektiga valmistatud ja kõik käivad siin seda imetlemas kaugelt ja lähedalt. Selles mõttes see raudteemuuseum Haapsallu sobib nagu rusikas silmaauku," rääkis Haapsalu Raudtee- ja Sidemuuseumi juhataja Talis Vare.

Muuseumi väliekspositisoon koosneb veduritest, vagunitest ja muudest raudteel liikunud masinatest. Kolmapäeval lisandus neile veel üks: Go Group kinkis muuseumile raudteehoolduseks kasutatud Chevrolet rööbasauto.

"Ta sõidab nagu tavaline auto mööda maanteed ja siis, kui on vaja raudteel tööd teha, lastakse sellised rattad alla, millega on võimalik rööbaste peal sõita," selgitas Vare.

Perrooni kõrval algas just teise maailmasõja aegse Saksa veduri restaureerimine.

Pikemas plaanis ootab muuseumi ees ekspositsiooni ümberkujundamine, sest kui Haapsalu raudtee taastamine teoks saab, on plaanis uuendada siseekspositsiooni ja kolida välieksponaadid jaamahoone läheduses asuvale uuele alale. Selleks vajalikku raha muuseumil endal pole, kuid Talis Vare ütles, et nad otsivad võimalikke allikaid.

"Raha kindlasti me otsime ja kindlasti ka leiame, sest rongid ei saa reisijaid Haapsalusse tuua enne, kui muuseumiala on valmis ehitatud," ütles Vare.

Kellel jääb Haapsalus paigal seisvate rongide vaatamisest väheks, peavad lootma, et raudtee lõpuks ikkagi taastatud saab ja leppima seni linna vahel tiirutava ratastega lõbusõidurongiga Peetrike.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: