Valmis koduleht seto laulupärimusest

Elvi Nassar (keskel) kooriga festivalil.
Elvi Nassar (keskel) kooriga festivalil. Autor/allikas: erakogu

XVI Seto Leelopäevaks valmis seto laulupärimuse koduleht, mis on 2009. aastal kirjandusmuuseumi teadlase Triinu Ojamaa teadusgrandi raames valminud lehe uus, põhjalikult täiendatud versioon.

Kodulehe koostasid Eesti kirjandusmuuseumi eesti rahvaluule arhiivi teadlased Janika Oras ja Andreas Kalkun, Žanna Pärtlas Eesti muusika- ja teatriakadeemiast ning Setomaalt Lummo Kati leelokoori liikmed ja seto leelo õppelaagrite eestvedajad Meel Valk, Mari Kaisel ja Triin Vissel. Kodulehel on kasutatud originaalmaterjali kirjandusmuuseumi eesti rahvaluule arhiivi ja Eesti Rahva Muuseumi (ERM) kogudest.

Lehel leidub laulusõnu, arhiivisalvestusi, leelo noote ning põhjalikke selgitusi leelo viisidest, mitmehäälsusest, sõnade loomisest ja värsirütmist. Ülevaate saab nii vanematest kui uuematest lauludest, meeste ja naiste leelost, seto laulutraditsioonist Siberis ja seto kirikulaulust.

Lehele on koondatud suur osa seto leelo teemalistest saadetest, klippidest ja filmidest läbi aegade, mis loovad võimaluse vaadata, kuidas leelot lauldi ja kuidas leelost kõnelesid lauluemad aastakümneid tagasi.

Samuti on võimalik kasutada seto leelode mitmekanalisalvestusi, mis võimaldavad kuulata koori eri hääli ükshaaval. Nende abil saab katsetada ise koos kooriga laulmist.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: