Eesti keeles ilmus nobelist Abdulrazak Gurnahi romaan "Paradiis"

Abdulrazak Gurnah
Abdulrazak Gurnah Autor/allikas: ZUMAPRESS.com / Scanpix

Kirjastus Tänapäev andis sarjas "Punane raamat" välja 2021. aastal Nobeli kirjanduspreemia pälvinud Abdulrazak Gurnahi neljanda romaani "Paradiis", mille tõlkisid Greete Kõrvits ja Tiia Penjam. Tegemist on Gurnahi esimese eestindusega.

Abdulrazak Gurnahi neljandat romaani "Paradiis" (1994) peetakse tema läbimurdeteoseks. Tegevus toimub veidi enne Esimest maailmasõda ja selle ajal Ida-Aafrikas. See on lugu ühe Aafrika poisi täisealiseks saamisest, tema armastuse otsinguist, hüljatusest ja lootusetusest, samal ajal on see lugu Aafrika kogukondlike traditsioonide põrkumisest Euroopa kolonialismiga, võõrandumisest ning identiteedi kaotamisest.

2021. aastal pälvis Abdulrazak Gurnah Nobeli kirjanduspreemia. Rootsi Akadeemia märkis oma põhjenduses, et Gurnah sai auhinna "kompromissitu ja kaastundliku süvenemise eest kolonialismi mõjudesse ja põgenikusaatusesse kultuuride ja mandrite vahelises lõhes".

Abdulrazak Gurnah sündis 1948. aastal Sansibaril, kuid põgenes sealt pärast revolutsiooni, asudes pagulasena Suurbritanniasse. 1982. aastal kaitses ta doktorikraadi Kenti ülikoolis. Tema kümme romaani ja märkimisväärne hulk novelle käsitlevad eri aspektidest selliseid teemasid nagu pagulus, identiteet ja juured.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: