Nobeli kirjanduspreemia võitis Abdulrazak Gurnah

Abulrazak Gurnah
Abulrazak Gurnah Autor/allikas: PalFest / Wikimedia Commons

Neljapäeval andis Rootsi Akadeemia välja seekordse Nobeli kirjanduspreemia, mis läks tansaania kirjanikule Abdulrazak Gurnah'le. Eesti keeles ühtegi Gurnah' teost ilmunud ei ole.

Rootsi Akadeemia märkis oma põhjenduses, et annavad Gurnah'le auhinna tema "kompromissitu ja kaastundliku süvenemise eest kolonialismi mõjudesse ja põgenikusaatusesse kultuuride ja mandrite vahelises lõhes".

1948. aastal Tansaanias Sansibaril sündinud Gurnah elab Ühendkuningriigis ja kirjutab inglise keeles. Tema tuntumate teoste hulgas on "Paradise" (1994), "Desertion" (2005) ja "By the Sea" (2001). Viimased kaks teost jõudsid ka Bookeri kirjanduspreemia lühinimekirja. Kokku on Gurnah avaldanud kümme romaani.

Gurnah omandas doktorikraadi 1982. aastal Kenti ülikoolist Ühendkuningriigis, kus ta praegu töötab õppejõuna inglise keele teaduskonnas, kus tema põhihuvide hulgas postkoloniaalne kirjandus ja kolonialismiga seotud diskursused, eriti seoses Aafrika, Kariibi mere ja Indiaga.

Vaata otseülekannet järele siit:

Möödunud aastal pärjati Nobeli kirjanduspreemiaga Ameeria luuletaja Louise Glück, kelle teoseid pole tänaseni eesti keeles ilmunud. Aasta varem pärjati korraga kaht kirjanikku, kuna välja anti nii 2018. kui ka 2019. aasta Nobeli kirjanduspreemiad. Tunnustuse pälvisid Poola autor Olga Tokarczuk ning Austria kirjanik Peter Handke.

Toimetaja: Kaspar Viilup, Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: