Nobeli kirjanduspreemia pälvis Annie Ernaux

Foto: Scanpix / Stefan Boness/Ipon/SIPA

Rootsi Akadeemia kuulutas neljapäeval välja, et seekordse Nobeli kirjanduspreemia pälvib prantsuse kirjanik Annie Ernaux.

Ernaux pälvis preemia "julguse ja kliinilise teravuse eest, millega ta suudab esile tuua inimese isikliku mälu juured, võõrdumised ja kollektiivsed piirangud".

1940. aastal töölisklassi perre sündinud Ernaux alustas oma kirjanikukarjääri 1974. aastal ilmunud autobiograafilise romaaniga "Les Armoires vides". 1984. aastal pälvis ta Renaudot' kirjanduspreemia teise autobiograafilise teose, "La Place" eest, kus ta kirjeldas suhteid oma isaga ja kasvamist prantsuse väikelinnas ning liikumist täiskasvanuellu, eemale oma vanemate sünnikodust.

Ernaux' looming kombineerib omavahel ajaloolist ja isiklikku. "La place" ja "La honte" kirjeldavad tema vanemate edenemist sotsiaalsel redelil, "Ce qu'ils disent ou rien" tema teismeaega, "La femme gelée" tema abielu, "Passion simple" tema afääri Ida-Euroopa päritolu mehega, "L'événement" tema abordikogemust, "Je ne suis pas sortie de ma nuit" ema Alzheimeri haigust, "Une femme" ema surma ja "L'usage de la photo" isiklikku võitlust rinnavähiga.

Hetkel eesti keeles Annie Ernaux' teoseid ilmunud ei ole, kirjastus Tänapäev annab tuleval aastal välja tema teose "Aastad" ("Les Années", 2008). Novembri alguses jõuab ETV2 eetrisse ka film "Katsumus", mis põhineb Ernaux' autobiograafilisel romaanil.

Möödunud aastal pälvis Nobeli kirjanduspreemia Abdulrazak Gurnah oma kompromissitu ja kaastundliku süvenemise eest kolonialismi mõjudesse ja põgenikusaatusesse kultuuride ja mandrite vahelises lõhes.

Toimetaja: Kaspar Viilup, Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: